EKMEKLERİNİ "YÜKSEK GERİLİM"DEN ÇIKARIYORLAR

Dünyanın en zor işleri arasında gösterilen "yüksek gerilim hatlarının bakım onarımı"nda çalışan işçiler, ekmeklerine 80-100 metre yüksekteki tellerde ulaşıyor.
Bu haber 2016-12-08 10:07:13 eklenmiş ve 1167 kez görüntülenmiştir.

Çanakkale'nin Lapseki ilçesi sınırları içerisinden geçen yüksek gelirim hattında görevli olan ve akrobatları andıran işçiler, çoğu kişinin bakmaya bile korkacağı yükseklikte zaman zaman 6 saati bulan çalışma yapıyor.

 

Sabahın erken saatlerinde mesaiye başlayan işçiler, yüksek gerilim hatlarında bağlantısı yapılacak ya da onarılacak bölümlerin tespitini gerçekleştiriyor.

 

Malzeme ve ekipman eksikliklerini tamamlayan işçiler daha sonra, metrelerce yüksekliğe tırmanacakları enerji hatlarının bulunduğu mevkiye ulaşıyor.

 

Daha sonra birçok insanın bakmaya bile korktuğu yüksekliklere tırmanan işçiler, zaman zaman 6 saati bulan süreçte onarım ve montaj işlemlerini tamamlıyor.

 

Lapseki'den geçen yüksek gelirim hattında çalışan işçilerden Barış Terzi, Ordu'nun Gölköy ilçesinden Çanakkale'ye geldiğini söyledi. Terzi, tel üzerindeki arkadaşlarına malzeme desteğinde bulunduğunu belirterek, bu işin göründüğünden daha zor olduğunu ancak hiçbir işin kolay olmadığını ifade etti.

 

Bu işin tehlikesinin çok olduğuna işaret eden Terzi, "Ölüm tehlikesinin oldukça fazla olduğu bir iş diyebilirim. Ben şuan aşağıdayım. Tel üzerindeki arkadaşlarıma malzeme gönderiyorum. Bu malzemenin adı sipşir. Yani tellerin birbirine çarpmasını engelleyen üçgen biçiminde yalıtkan bir aparat. Kullanımdaki amacı ise rüzgar ile sallanan tellerin birbirine vurmasını engellemek. Şuanda bölgede bunun montajını yapıyoruz. Bizim memleketimizde Gölköy'ün yüzde 80'i bu işi yapıyor. Karadeniz bölgesinde fazla iş alanı yok. Bizler bu zorluklarla ekmek paramızı kazanmaya çalışıyoruz."

 

Mesleğe 2006'da başladığını hatırlatan 30 yaşındaki Süleyman Üzüm de ekmek parası kazanmak için kolay olanı değil en zor olanı meslek olarak seçtiğini belirtti.

 

Bugüne kadar hiçbir tehlike yaşamadığını ama dünyanın en zor mesleklerinden birini yaptığının farkında olduğunu vurgulayan Üzüm, "Elbetteki bütün tehlikenin ve zorluğun farkındayım. Ama bu ekmek parasıdır. Karanlıkta kömür ocağında da olabilirsin, denizin dibinde ya da böyle çok yükseklerde de. İşimiz gerçekten zor. Bizi görüp dua edenler oluyor, yüksekten görüyoruz." ifadelerini kullandı.

 

İşçilerden Ahmet Çelik de (34) her gün 40 metre aralıklarla 150-200 adet montaj yaptıklarını belirterek, yüksekte çalışmaya alıştığını söyledi.

 

 

İnsanın her zorluğa bir şekilde alıştığını ifade eden Çelik, "İşimiz tabii ki kolay değil. Ama zamanla buna alıştık. Telden aşağıya indiğimizde bile artık çok yüksekte olduğumuzu anlamıyoruz. Biz burada yüksek gerilim hatlarındaki tellerin birbirine rüzgar ya da çeşitli nedenlerle vurmaması için araya konulan aparatların montajını yapıyoruz. Bunlar 40 metre aralıklarla takılıyor. Ortalama 150-200 adet montaj yapıyoruz. Tabii telin üzerinde ilerlemek çok kolay olmuyor. Durumun zorluğunun farkındayız."

ETİKETLER : EKMEKLERİNİ "YÜKSEK GERİLİM"DEN ÇIKARIYORLAR
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Edirne\'nin İlk Ve Tek Yerel Televizyonu
© Copyright 2016 Edirne\'nin İlk Ve Tek Yerel Televizyonu. Tüm hakları saklıdır. Bu site Edirne Televizyonu haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır..
INSTAGRAM
Edirne Televizyonu Instagram Profili
KARİYER
ADAŞ TRAKYA GİYİM
TWITTER
Edirne Televizyonu Twitter Profili