BEDESTEN ESNAFI İSTEMEDİ!

Edirne’de yıllardır kurulan emek pazarı için belediye tarafından pazarın kurulduğu İlhan Koman Parkına kulübeler konulmak istenmesi, Bedesten esnaflarının tepkisine neden oldu. Esnaflar, kulübelerin kötü görüntü oluşturduğunu söylerken, emek pazarı sakinleriyle esnaflar arasında tartışma yaşandı.
Bu haber 2017-02-28 19:25:07 eklenmiş ve 1564 kez görüntülenmiştir.

Edirne’de uzun yıllardır İlhan Koman Parkı’nda kurulan Emek Pazarı için soğuktan sıcaktan korunma amacıyla verilen kulübe kurulması sözü, 8 Mart Kadınlar Günü öncesinde yerine getirilmek istendi. Belediyenin kurduğu kulübeler, Bedesten esnaflarının tepkisine neden oldu.

Emek pazarı sakinleriyle Bedesten esnaflarını karşı karşıya getiren kulübeler, İlhan Komar Parkı yerine Eski cami ile park arasına kurulmaya karar verildi. Ancak çevredeki esnaf tepkili.

Çalışmaları yerinde inceleyen Belediye Başkan Yardımcısı Çiğdem Gegeoğlu, kulübelerin 8 Mart Dünya Kadınlar gününe yetiştirileceğini söyledi.

Çiğdem Gegeoğlu:Şu anda bulunduğumuz alan uzun yıllardır kadınlarımızın el emeklerini sattığı pazardayız. Bundan yaklaşık bir süre önce bir söz verilmişti. Bu kadınlar kışın yağmurda soğukta sorun yaşıyorlardı. Sadece o da değil özellikle Ramazanlarda gece de kalmak istiyorlardı. Bunu çözmek adına Belediye Başkanımız Recep Gürkan bir söz vermişti kadınlarımıza. En önemlisi bauda gece eşyalarını taşımayacaklar. Bununla ilgili alan çalışması yapılıyordu. Eski Camii’nin hemen altındaki alanda bu kadınlarımıza küçük barakadan evler yapıp soğuk da olsa sıcak da olsa satışlarını yapmasını sağlayacağız. Hem de bu işin bir maddi boyutu var ama bizim en çok istediğimiz kadınlarımızın evden çıkması. Sosyal yaşam içerisinde kendilerine statü bulmalarını çok istiyoruz. 8 Mart’a yetişmeye çalışıyoruz. Pazarın normalde açılacağı günler belli her gün kurulmayacak. Aynı statü ve şartlarda devam edecekler.

Öte yandan kurulmak istenen kulübelere, Bedesten çarşısı esnafları tepki gösterdi. Çarşı esnaflarından Mehmet Ali İpek, kulübelerin tarihi cami ve çarşı çevresine yakışmadığını, kötü görüntü oluşturduğunu söyledi.

Esnaf Tevfik Tavşantepe de, konulmak istenen kulübelerin tarihi eserlerin önünü kapattığını belirterek, çevrenin daha bakımlı ve temiz olmasını istediklerini söyledi.

Tarihi Bedesten Çarşısı Esnaf Başkanı Hakan Fındıklı ise Bedesten’in etrafının yıllardır kapalı olduğunu, bu tür çalışmalar da esnafların da görüşlerinin alınması gerektiğini söyledi.

Emek Pazarı sakinlerinden Firdevs Deveci ise 11 yıldır pazarın kurulduğunu, tek dertlerinin evlerine ekmek götürmek olduğunu belirterek, Bedesten esnafının tepkisine bir anlam veremediklerini söyledi.

Emek pazarı sakinleriyle Bedesten esnafları arasında kulübe tartışması yaşandı. 

 

ETİKETLER : BEDESTEN ESNAFI İSTEMEDİ! EDİRNETV ETV
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Edirne\'nin İlk Ve Tek Yerel Televizyonu
© Copyright 2016 Edirne\'nin İlk Ve Tek Yerel Televizyonu. Tüm hakları saklıdır. Bu site Edirne Televizyonu haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır..
INSTAGRAM
Edirne Televizyonu Instagram Profili
KARİYER
ADAŞ TRAKYA GİYİM
TWITTER
Edirne Televizyonu Twitter Profili