HER HAFTA BİR OKULDA KONSER

Trakya Üniversitesi (TÜ) Devlet Konservatuvarı Oda Müziği Topluluğu üyeleri, her hafta bir okulda konser vererek, öğrencilere çok sesli müziği sevdiriyor.
Bu haber 2017-03-20 21:11:30 eklenmiş ve 465 kez görüntülenmiştir.

Öğretim görevlisi, yüksek lisans ve lisans öğrencilerinden oluşan topluluk üyeleri, konserin ardından öğrencilere kullandıkları müzik aletleri hakkında da bilgi veriyor.

Mozart, Brahms, Anderson, Bartok ve Grieg gibi bestekârların eserlerini seslendiren topluluk üyeleri, bu hafta Hacıilbey Mensucat Santral Ortaokulu öğrencilerine konser verdi.
TÜ Devlet Konservatuvarı Kontrbas Bölümü Öğretim Görevlisi ve Oda Müziği Topluluğu Başkanı Sela Can Dökmeci yaptığı açıklamada, müzik kültüründe farkındalık oluşturmak amacıyla projeyi okullarda uyguladıklarını söyledi.
Dökmeci, davet edildikleri devlet okullarına seve seve giderek çok sesli müziği anlattıklarını ifade etti.
"Konserlerimizde daha çok klasik batı müziği eserleri seslendiriyoruz çünkü o yönden bizim öğrencilerimizde bir eksiklik olduğunu düşünüyoruz. Konserlerimizde klasik batı müziği eserlerini tanıtırken Türk bestekârların eserlerini de seslendiriyoruz. Öğrencilerin ilgisinden memnunuz. Yavaş parçalarda bazen sıkılabiliyorlar ama genel olarak hoşlarına gidiyor. Bugüne kadar 6 okula gittik ve programlarımız yaklaşık 40 dakika sürüyor. Öğrencilerin konserlerimizi pür dikkat dinlemesi mutluluk verici."
Dökmeci, Edirne merkezdeki okulların ardından ilçe, belde ve köylerdeki okullarda konserler vermeyi planladıklarını söyledi.
TÜ Devlet Konservatuvarı lisans ikinci sınıf öğrencisi ve keman sanatçısı Göknur Bilgin de müzik kulağının küçük yaşlarda oluştuğunu söyledi.
Bilgin, çocuklarda klasik müzik kültürü oluşturmayı ve müziği sevdirmeyi amaçladıklarını belirtti.

 "Öğrenciler konserlerimizde kullandığımız keman, viyola, viyolonsel ve kontrbas gibi müzik aletlerini bilmiyor. Projemiz kapsamında onlara müzik aletlerinin seslerini dinletiyoruz ve kullanımını anlatıyoruz."
Bilgin, grubun üyelerinden Eylül Öztürk'ün kemanı, Ayşe Yavuz'un viyolayı, Batuhan Işık'ın da viyolonseli öğrencilere tanıttığını belirtti.
Hacıilbey Mensucat Santral Ortaokulu Müzik Öğretmeni Selin Akyol ise öğrencilerin müzik kitabında öğrendiklerini pratikte görmesinin onlara katkı sağladığını söyledi.
Bölgenin öğrencilerinin müziği 9/8'lik ritimden ibaret zannettiğini dile getiren Akyol, konserin ardından bazı öğrencilerin viyolonsel ve kontrbas gibi müzik aletlerine ilgi duyduğunu vurguladı.
Hacıilbey Mensucat Santral Ortaokulu sekizinci sınıf öğrencisi Hayrunisa Kahraman da müzik dinlemeyi sevdiğini ancak klasik batı müziğini ilk kez dinlediğini ifade etti.
Müzikle ilgili eğitim almak istediğini belirten Kahraman, ailesinden keman almalarını isteyeceği söyledi.
Baybora Mehmetoğlu da ailesinde üflemeli, yaylı çalgı çalan akrabalarının olduğunu ve kontrbas çalmayı hayal ettiğini ifade etti.
Emre Kağan Bektaş ise konserin kendisine ve arkadaşlarına müzik kültürü açısından katkıda bulunduğunu belirterek, konservatuvarda okumayı hayal ettiğini kaydetti.

ETİKETLER : ETV EDİRNE TV HER HAFTA BİR OKULDA KONSER
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÜLTÜR - SANAT haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Edirne\\\'nin İlk Ve Tek Yerel Televizyonu
© Copyright 2016 Edirne\\\'nin İlk Ve Tek Yerel Televizyonu. Tüm hakları saklıdır. Bu site Edirne Televizyonu haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır..
INSTAGRAM
Edirne Televizyonu Instagram Profili
KARİYER
ADAŞ TRAKYA GİYİM
TWITTER
Edirne Televizyonu Twitter Profili