EVET İNSİYATİF PLATFORMU KURDULAR

Edirne’de, Edirne Roman Dernekleri Federasyonu (ROMDEF), Balkan Roman Birliği (BAROM) ve Edirne Romanlar Derneği (EDROM) öncülüğünde ‘Edirne Roman Dernekleri Evet İnisiyatif Platformu’ kuruldu.
Bu haber 2017-03-20 21:30:13 eklenmiş ve 443 kez görüntülenmiştir.

Edirne Roman Dernekleri Federasyonu (ROMDEF) Başkanı Erdem Güyümgüler, 16 Nisan’daki referandumda evet diyeceklerini belirterek, kurdukları platformla evet kampanyası yürüteceklerini söyledi.

ROMDEF Başkanı Güyümgüler, AK Parti Hükümetleri döneminde romanların toplumsal statüsünde önemli gelişmeler yaşandığını söyledi.

Edirne’deki birçok roman derneğinin platformda yer aldığını belirten Güyümgüler, ‘’Edirne merkez ve ilçelerinde faaliyet gösteren toplam 25 Roman Derneği olarak ‘Edirne Roman Dernekleri Evet İnisiyatif Platformu’nu kurduk. Edirne’de oluşturduğumuz bu platform olarak biz 16 Nisan’daki referandumda evet diyoruz’’ dedi.

Güyümgüler, platformun, anayasa değişikliği paketini roman vatandaşlarla ayrıntılı şekilde anlatacağının altını çizdi.

 Güyümgüler, ‘’Referandum sürecinde Bu kapsamda özellikle belirlediğimiz bölgelerde bilgilendirme toplantıları yapacağız. 6 tane büyük toplantı yapmayı planlıyoruz. Trakya bazında da toplantılarımız olacak. Roman vatandaşlarımızın yaşadığı bölgeleri ziyaret edip, süreçle ilgili bilgiler vereceğiz. Ayrıca önerilen değişiklikle ilgili bilgilendirici el broşürleri bastırıp dağıtacağız’’ ifadelerini kullandı.

Son 15 yılda romanlara yönelik alınan kararlardan ve gelişmelerden dolayı evet dediklerini ifade eden Güyümgüler şöyle devam etti: ‘’1934 iskan kanununun dördüncü maddesinde; anarşistler, casuslar, göçebe Çingeneler ülkeye alınmaz diyordu. Biz Çingenelerle ilgili bu kanunun 2006 yılında değiştirildiği için evet diyoruz. Roman mahallelerinde yaşayan romanlara potansiyel suçlu gözüyle bakılmasının değiştiği için evet diyoruz. Roman vatandaşlarımızın geçmiş dönemlere bakarak AK Parti döneminde yaşadığı gelişmelerden dolayı evet diyoruz. Roman vatandaşların artık hastane kapılarında rehin kalmadığı için evet diyoruz. Romanlar için 2016-2021 strateji planlandığı ve bunun bir devlet politikası haline geldiği için evet diyoruz. Biz roman toplumu olarak devlet kapılarında adam yerine konduğumuz için evet diyoruz. Biz resimiz bize değer verdiği için onu çok seviyoruz ve bundan dolayı evet diyoruz."

 

 

ETİKETLER : ETV EDİRNE TV EVET İNSİYATİF PLATFORMU KURDULAR
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Edirne\'nin İlk Ve Tek Yerel Televizyonu
© Copyright 2016 Edirne\'nin İlk Ve Tek Yerel Televizyonu. Tüm hakları saklıdır. Bu site Edirne Televizyonu haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır..
INSTAGRAM
Edirne Televizyonu Instagram Profili
KARİYER
ADAŞ TRAKYA GİYİM
TWITTER
Edirne Televizyonu Twitter Profili