BÜYÜKELÇİDEN

Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Murat Ahmet Yörük, Rumeli Gençlik Topluluğu tarafından Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda düzenlenen "Diplomat, Büyükelçi Nasıl Olunur?" konulu söyleşide, diplomat olmak isteyen üniversite öğrencilerinin bu mesleği kararlı bir şekilde istemesi gerektiğini söyledi.
Bu haber 2017-04-14 21:58:36 eklenmiş ve 693 kez görüntülenmiştir.

Yörük, diplomasi mesleğinin son derece özveri gerektiren bir meslek olduğunu ve iyi bir diplomat olmak için adayların kendini hazırlaması gerektiğini aktardı.

 "İyi bir diplomat olmanın birinci koşulu önce kendi dilinizi yani Türkçe'yi, kendi edebiyatınızı çok iyi bilmek, özümsemek ve buna ilaveten ikinci ve mümkünse üçüncü bir yabancı dili en az kendi ana diliniz kadar iyi konuşuyor, iyi okuyor, iyi anlayabiliyor olmaktır. Bir kere diplomat olmak için öncelikli husus, bir yabancı dili öğrenmeye çalışmaktır. Dışişleri Bakanlığı kapısına gelmeden önce üniversite yıllarında kendinizi öncelikle hazırlamanız gereken şey mutlaka ve mutlaka bir yabancı dil konusunda belirli bir seviyeye taşınmış olmaktır. Uluslararası dil kurumunda İngilizce bulunuyor ama bu Almanca, Fransızca, İspanyolca, Rusça, Arapça, Çince veya ilgi duyduğunuz bir yabancı dilde kendinizi yetiştirmeye gayret etmelisiniz."

Yörük, diplomat olmak isteyen üniversite öğrencilerinin, günlük 40 dakika da olsa uluslararası gündeme göz atması ve yazılan makaleleri incelemesi gerektiğini vurguladı.

Günümüzde gelişim açısından şartların uygun olduğunu ifade eden Yörük, "Arzu ettiğiniz her türlü araç, bir tuşa basarak elinizin altında. Bugün istediğiniz yabancı haber kanalına, istediğiniz dergiye, gazeteye veya siteye, istediğiniz filme, müziğe, istediğiniz eğlendirici bu arada öğretici araçlara rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. O nedenle genç arkadaşlara şunu tavsiye ediyorum. Günlük yaşantınızda sosyal medyada geçirdiğiniz zamanı biraz daha sınırlandırın hiç olmazsa günde 1 veya 2 saatinizi yabancı bir kaynaktan makale okumaya, dünyada neler oluyor, anlamaya çalışın." Diye konuştu.

Dışişleri Bakanlığı'nın tanıtım videosunun da izletildiği söyleşiye, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, topluluk üyeleri ve üniversite öğrencileri katıldı.

 

ETİKETLER : BÜYÜKELÇİDEN \\
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Edirne\'nin İlk Ve Tek Yerel Televizyonu
© Copyright 2016 Edirne\'nin İlk Ve Tek Yerel Televizyonu. Tüm hakları saklıdır. Bu site Edirne Televizyonu haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır..
INSTAGRAM
Edirne Televizyonu Instagram Profili
KARİYER
ADAŞ TRAKYA GİYİM
TWITTER
Edirne Televizyonu Twitter Profili