UZLAŞMALAR MAHKEMELERİN YÜKÜNÜ HAFİFLETİYOR

Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdür Yardımcısı Ali Öztürkmen, son iki ayda yaklaşık 20 bin 352 dosyanın uzlaştırmayla sonuçlandığını belirterek, 2017 yılı sonu itibarıyla asgari 120 bin, azami 150 bin dosyanın uzlaşmayla sonuçlanmasını hedeflemekteyiz. Uzlaştırma dosyalarındaki artış üzerine mahkemelerin iş yükünün azaldığını söyledi.
Bu haber 2017-04-20 22:15:13 eklenmiş ve 333 kez görüntülenmiştir.

"Disiplin ve Komisyon İşlemleri ile Uzlaştırma İş ve İşlemleri" konulu eğitim seminerde konuşan Öztürkmen, uzlaştırma yöntemiyle dosyaların mahkeme aşamasına gelmeden kapandığını ve mahkemelerin bu anlamdaki yoğunluğunun azaldığını anlattı.

Uzlaştırma dosyalarındaki artış üzerine mahkemelerin kapatıldığını kaydeden Öztürkmen, şu bilgileri verdi:

"Son iki ayda alınan rakamlar, yaklaşık 20 bin 352 dosyanın uzlaştırmayla sonuçlandığını gösteriyor. En son 2015 yılında yapılan verilerde bu rakam 17 bin 319'du. Şu anda iki ayda bunun üzerine çıkmış olduk. 2017 yılı sonu itibarıyla asgari 120 bin, azami 150 bin dosyanın uzlaşmayla sonuçlanmasını hedeflemekteyiz. Bir asliye ceza mahkemesinin bin dosyaya baktığını düşündüğünüzde, bu yaklaşık 120 mahkemenin kapatılması anlamına geliyor. Bu tabii ki birtakım bütçe tasarruflarına da sebebiyet verecek. Hesaplamalara göre yaklaşık 25-30 milyon civarında yıllık tasarruf öngörmekteyiz."

Ali Öztürkmen, uzlaştırma bürolarının görevleri ve işleyişini anlatmak amacıyla 19 bölgede planlanan eğitim seminerlerinin ilkini Edirne'de verdiklerini söyledi.

Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Muhammed Savran, kentte yaklaşık bin dosyadan 700'ünün uzlaştırma kapsamında mahkemeye gidilmeden kapandığını belirtti.

Uzlaştırmanın vicdani ve ahlaki bir adalet üzerinde insanları buluşturma ve barıştırma olduğunu kaydeden Savran, "Ben uzlaştırma yapan arkadaşlarıma şunu söylüyorum. Bir görevi ifa etmiyoruz. Bir adeti, insanları barıştırarak ibadete çeviriyoruz.'' dedi.

Edirne Valisi Günay Özdemir, Edirne'nin tam bir hoşgörü kenti olduğunu anlattı. AB’nin de farklılıkları yönetecek bir üst yönetim olarak kurulduğunu ifade eden Vali Özdemir, ancak bu yapının son günlerde dağılmaya çatırdamaya başladığını söyledi.

 

ETİKETLER : ETV EDİRNE TV UZLAŞMALAR MAHKEMELERİN YÜKÜNÜ HAFİFLETİYOR
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Edirne\'nin İlk Ve Tek Yerel Televizyonu
© Copyright 2016 Edirne\'nin İlk Ve Tek Yerel Televizyonu. Tüm hakları saklıdır. Bu site Edirne Televizyonu haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır..
INSTAGRAM
Edirne Televizyonu Instagram Profili
KARİYER
ADAŞ TRAKYA GİYİM
TWITTER
Edirne Televizyonu Twitter Profili