HAMİTABAT’A TALİH KUŞU KONDU

Trakya’nın Hamitabat bölgesinde kaya gazı bulundu. Önümüzdeki hafta iki kuyuda, kaya gazı için ilk ‘çatlatma’ operasyonu gerçekleştirilecek.
Bu haber 2017-05-01 22:05:25 eklenmiş ve 4226 kez görüntülenmiştir.

Trakya’nın başına talih kuşu kondu… Son yapılan keşifle bölge enerji konusunda söz sahibi olacak…

Birçoğumuz Hamitabat’ın neresi olduğunu bile bilmiyoruz. Ancak önümüzdeki günlerde ismini ezberleyeceğimiz kesin.

Kırklareli’nin Lüleburgaz İlçesi’ne bağlı bu köyde çıkarılmayı bekleyen milyarlarca metreküplük kaya gazı bulunuyor.

“Enerji devi haline gelmesi beklenen Türkiye’nin önemli noktalarından bir tanesi de Trakya’daki Hamitabat Köyü. Çünkü burada çıkarılmayı bekleyen 170 milyar metreküp kaya gazı bulunuyor.”

İlk kez Amerika’da üretilmeye başlanan ve dünyanın imrenerek baktığı kaya gazı üretimine Türkiye’de yakın zamanda başlıyor.

Kaya gazı çıkarımı için ilk kuyular ise önümüzdeki hafta Türk Petrolleri tarafından açılacak.

Trakya’nın enerji noktalarından bir tanesi olan Hamitabat’ta termik santralin ardından şimdi de kaya gazı çıkarılması için ilk adım atılıyor. Önümüzdeki hafta Türk Petrolleri iki kuyuda ‘çatlatma’ operasyonuna başlıyor.

İki kuyuda yapılacak çatlatma operasyonu sonrasında verim alınması durumunda, bölgede arka arkaya yeni kuyuların açılması bekleniyor. Türk Petrolleri’nin 2 yıldır üzerinde çalıştığı operasyonunun özel sektör tarafından da takip edildiği ve başarılı olunması durumunda bu şirketler için de cesaret verici olacağına dikkat çekiliyor.

“Dünya kaya gazı haritası raporunun ortaya koyduğu verilere göre, 962 milyar metreküp çıkarılmayı bekleyen Trakya Bölgesi’nde kaya gazı bulunuyor. Ancak bu miktarın sadece 170 milyar metreküpü çıkarılabilir konumda bulunuyor.”

2013’te dünya kaya gazı haritasının ortaya koyduğu raporuna göre, Türkiye’de Trakya’nın yanı sıra Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde de 3,7 trilyon metreküp kaya gazı olduğu tahmin ediliyor. Bu miktarın 481 milyar metreküpü çıkarılabilir bölümü oluşturuyor. Rapora göre, sadece Trakya ve Güneydoğu havzalarında Türkiye’ye 100 yıl yetecek kaya gazı rezervi var. Ancak bunun yaklaşık 14 yıl yetecek miktarı üretilebilir konumda bulunuyor.

 

 

ETİKETLER : ETV EDİRNE TV HAMİTABAT’A TALİH KUŞU KONDU
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Edirne\'nin İlk Ve Tek Yerel Televizyonu
© Copyright 2016 Edirne\'nin İlk Ve Tek Yerel Televizyonu. Tüm hakları saklıdır. Bu site Edirne Televizyonu haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır..
INSTAGRAM
Edirne Televizyonu Instagram Profili
KARİYER
ADAŞ TRAKYA GİYİM
TWITTER
Edirne Televizyonu Twitter Profili