ERGENE’Yİ KURTARMANIN MALİYETİ 4 MİLYAR LİRA

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Çorlu ilçesinde Ergene Havzası Koruma Eylem Planı kapsamında yapılan çalışmaları inceleyerek yerli imkanlarla üretilen ilk tünel açma makinesini çalıştırdı. Bakan Eroğlu, Ergene’yi kurtarmanın maliyetinin 4 milyar lira olduğunu açıkladı.
Bu haber 2017-08-11 21:22:02 eklenmiş ve 663 kez görüntülenmiştir.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Çorlu ilçesinde Ergene Havzası Koruma Eylem Planı kapsamında yapılan çalışmaları inceleyerek yerli imkanlarla üretilen ilk tünel açma makinesini (köstebek) çalıştırdı.

İncelemelerinin ardından Ergene Havzası Koruma Eylem Planı kapsamındaki çalışmalara ilişkin konuşan Eroğlu, Ergene Nehri'nin temizlenmesi görevinin kendilerine nasip olduğunu, bu konuda diğer bakanlıklarla da organize çalıştıklarını söyledi.

Ergene Havzası Koruma Eylem Planı'nın çok önemli bir proje olduğunun altını çizen Eroğlu, projenin nasıl ortaya çıktığını anlattı.

"Bu proje nasıl ortaya çıktı derseniz, bir gün Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanken beni aradı, bir bayram günüydü, televizyonda Ergene'den bir görüntü gösteriliyormuş, 'Veysel hoca, bu kirlilik nedir?' dedi. Ben de 'Efendim maalesef orada hiçbir belediyenin atık su arıtma tesisi yok ve katı atıklar boş alanlara atılıyor. Biz ancak ceza kesebiliriz' diye yanıt verdim. O da bana 'Sen bu işi üzerine alıp ne gerekiyorsa yap' diye diye talimat verdi. Burada hakikaten biz büyük bir planlama yaptık. 'Türkiye'de, hatta dünyada örnek olacak bir planlama, gerçekleştirelim' dedik ve Ergene Havzası Koruma Eylem Planı adıyla 15 paketten oluşan pek çok bakanlığı ilgilendiren bir proje hazırladık."

Bakan Eroğlu, Ergene'yi kurtarmanın maliyetinin 4 milyar lira olduğunu, bunun 3,2 milyar lirasının Orman ve Su İşleri Bakanlığınca kalan miktarın ise Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca karşılanacağını ifade etti.

Projenin organizasyonunun Başbakanlık genelgesiyle Orman ve Su İşleri Bakanlığına verildiğini dile getiren Eroğlu, bütün dere yataklarının temizlenerek ıslah edileceğini söyledi.

"Bütün dere yatakları temizleniyor, ıslah ediyoruz. Bununla alakalı Devlet Su İşleri (DSİ) bu yıl sonuna kadar hepsinin inşaatını bitirecek, dere yatakları ıslah edilecek. Bir de yeraltı suyunu kontrol edeceğiz. Şimdi çok üzerine gitmiyoruz çünkü şu anda sanayinin gelişmesini, ihracat yapmasını istiyoruz ama yeraltı suyu kullananlara sayaç takma mecburiyeti getirdik. Yakın zamanda çok daha sıkı bir denetim yapacağız. İsteyen istediği şekilde bir yeraltı suyunu kullanamaz. DSİ'den izin almadan kaçak kuyu açamazsın, bunu da özellikle vurgulamak istiyorum."

 

ETİKETLER : ETV EDİRNE TV ERGENE’Yİ KURTARMANIN MALİYETİ 4 MİLYAR LİRA
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Edirne\'nin İlk Ve Tek Yerel Televizyonu
© Copyright 2016 Edirne\'nin İlk Ve Tek Yerel Televizyonu. Tüm hakları saklıdır. Bu site Edirne Televizyonu haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır..
INSTAGRAM
Edirne Televizyonu Instagram Profili
KARİYER
ADAŞ TRAKYA GİYİM
TWITTER
Edirne Televizyonu Twitter Profili