SOĞUK ALGINLIĞI VE GRİP SALGINI UYARISI

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi ve Kulak Burun Boğaz (KBB) Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdullah Taş Hava sıcaklıklarının düşmesi ve sonbahardaki ani hava değişikliklerine karşı vatandaşların küçük ama soğuk algınlığı ve gribin önüne geçebilecek çeşitli önlemler alabileceği bildirildi.
Bu haber 2017-10-16 19:36:09 eklenmiş ve 604 kez görüntülenmiştir.

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi ve Kulak Burun Boğaz (KBB) Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdullah Taş, sonbaharda havaların yavaş yavaş soğumasıyla grip ve soğuk algınlığı hastalıklarının ortaya çıkmaya başladığını söyledi.

Bu hastalıklar nedeniyle çok sayıda insanın sağlık kuruluşlarına başvurduğunu belirten Taş, en önemli adım vücut direncini artıracak gıdalar alması, sıvı tüketimini artırması olduğunu söyledi.

Grip virüsünün hızlı şekilde bulaştığını belirten Taş, şunları kaydetti:

"Bu salgının önüne geçilmesi yada en az düzeyde etkilenmek amacıyla özellikle el hijyenine dikkat edilmesi gereklidir. Hasta kişilerden bu virüsün alınmaması için gün içerisinde en çok temas edilen organımız elimizin hijyeni çok önemlidir. Grip ve soğuk algınlığının önüne geçilmesi ya da doğal şekilde atlatılması için en önemli tedbirler vücut direncini artıracak yiyecek, içecek alımı ve el hijyenidir. Çocuklar ve yaşlılar çabuk atlatamadığı için onların bu tedbirlere özellikle dikkat etmesi gerekmektedir. Grip ve soğuk algınlığı kronik hastalığı olan kişileri de olumsuz etkilemektedir." 

Özellikle sonbahar ve kış arası zamanda bu tür vakaların artış gösterdiğini ifade eden Taş Grip aşısı tedbir amacıyla yapılabileceğini söyledi.

Orta yaştaki insanların grip aşısını tedbir amacıyla yaptırabileceğini aktaran Taş, "Ayrıca kalabalık alanlarda çalışanlar, yaşayanlar ve hastalarla temas edenler de grip aşısı tedbir amaçlı yapılması gerekir. Çocukları da bu tür kalabalık ortamlarda mümkünse kalmaması ya da uzun süreli vakit geçirmemesine dikkat edilmesi gereklidir."

Grip ve soğuk algınlığının damlacık enfeksiyonlarından olduğunu söyleyen Taş, el hijyeni ve havadar mekanlar bulaşmayı azaltacağını ifade etti.

"Yani hasta kişinin hapşurması ve temas etmesiyle de bulaşır. Tabi sadece burada el hijyeni de yeterli olamayabilir. Karşısındaki kişinin hapşuruğu ya da öksürmesiyle de bulaşabilir. Tabi el hijyeni ve havadar mekanlar bulaşmayı azalacaktır."

Taş, mevsim geçişlerinde hava değişimlerinin yaşandığını ve insanların giyim alışkanlıklarına da dikkat etmesi gerektiğini vurguladı.

Havaların soğuduğunu dile getiren Taş, "Yazdan çıktık bir anda kışa girdik. Sonbahar insanların ne giyeceğini şaşırdığı bir mevsim. Yaza göre kıyafetlerimizin kalınlığını bir kat daha artırmalıyız. Özellikle akşamları soğuk oluyor, insanlar soğuk algınlığını önlemek için üzerilerine mutlaka bir şeyler almalı. Soğuk havalarda grip ve soğuk algınlığı artacaktır. Bu tedbirlerle en azından korunmaya çalışılabilir." 

 

ETİKETLER : SOĞUK ALGINLIĞI VE GRİP SALGINI UYARISI EDİRNETV ETV
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Edirne\'nin İlk Ve Tek Yerel Televizyonu
© Copyright 2016 Edirne\'nin İlk Ve Tek Yerel Televizyonu. Tüm hakları saklıdır. Bu site Edirne Televizyonu haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır..
INSTAGRAM
Edirne Televizyonu Instagram Profili
KARİYER
ADAŞ TRAKYA GİYİM
TWITTER
Edirne Televizyonu Twitter Profili