OKUMA YAZMAYI 72 YAŞINDA ÖĞRENDİ

Edirne'nin Süloğlu ilçesinde açılan kursta okuma yazma öğrenen 72 yaşındaki Kamile Dikme'nin azmi takdir topluyor.
Bu haber 2017-10-26 19:26:35 eklenmiş ve 564 kez görüntülenmiştir.

Halk Eğitim Merkezi Müdürü Taner Kemerci'nin "Teyze, halk eğitime gel, çay kahve içeriz" diyerek davet ettiği Dikme, "öğrenemem" diyerek başladığı kursta 45 günde okuma-yazma öğrendi.

Kolu kırıldığı için akranlarıyla okula başlayamayamadığını, sonra da imkansızlıklar nedeniyle okuyamadığını belirten 4 evlat ve 10 torun sahibi Kamile Dikme, Süloğlu Halk Eğitim Müdürü Kemerci'nin teşvikiyle imkansız sandığı hayalinin gerçek olduğunu söyledi.

"Başaramam sanıyordum, başardım" diyen Dikme, "Müdüre, 'Evladım bu yaştan sonra öğrenemem' dedim. 'Olsun, gel sen yine de çay, kahve içelim. Ben seni yazayım kursa' dedi. Kursa öyle başladım. Hocalarımız çok iyi öğretti." diye konuştu.

Yıllarca okuma yazma bilmemenin zorluklarını yaşadığını dile getiren Kamile Dikme, şunları kaydetti:

"Okuma yazma bilmemek çok zor. Bir yere dolaşmaya çıksan olmuyor. Çocuklarımın biri Ankara'da, biri İzmir'de, ikisi İstanbul'da. Onları her ziyarete gittiğimde otogarda beni almalarını bekliyorum. Okuma yazma bilsem atlayıp taksiye evlerine giderdim. Bir mektup gelir okuyamazsın.

Atatürk'ün resminin yanındaki yazıları okumak isterdim. Ne işler yapmış, Türkiye'yi kurtarmış. Okuyamamak çok zor bir şey. Ama şimdi bir aydan beri Allah'a çok şükür nereye gitsem okuyorum. Okuma yazma bilmeyen gençlerimiz de var, ev hanımları da var. 'Arkadaşların gelin, utanmayın' diyorum. Onları teşvik ediyorum."

Çocukları ve torunlarının şaşırdığını anlatan Dikme, eğitimin yaşının olmadığını dile getirdi.

Lalapaşa Kaymakamı ve Süloğlu Kaymakam Vekili Şenol Öztürk de Türkiye'de eğtimden sağlığa, ulaşımdan bilime birçok alanda yatırımların devam ettiğini söyledi.

Bunlar içerisinde eğitimin ayrı bir yerinin olduğunu belirten Öztürk, "Eğitime yapılan yatırım, geleceğe yapılan yatırımdır. İlçemizde de bunun en güzel örneğini yaşamaktayız. 72 yaşında bir teyzemiz büyük bir özveri ve öz güven ortaya koydu. Öğrenmenin, eğitimin, ilimi ve bilimi aramanın yaşı olmadığını tüm Türkiye'ye gösterdi. Teyzemiz bir aydır okuma yazma öğrendi. Büyük bir gelişim de gösterdi." dedi.

Süloğlu Halk Eğitim Merkezi Müdürü Taner Kemerci, Kamile Dikme'nin okuma yazma bilmeyenlere örnek olacağını ifade etti.

Dikme'nin ikinci kademe okuma yazma kursuna da katılacağını anlatan Kemerci, "Teyzemiz eğitimde açıköğretim olanaklarından yararlanıp, eğitim öğretim hayatına devam edecek. Günümüzde okuma yazma bilmeyen insanların olması bizler için üzüntü kaynağı. Bu amaçla mezkezimizde bu faaliyetler var." şeklinde konuştu.

Süloğlu Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Gamze Akıncı da özellikle okuma yazma bilmeyen kadınların bu tür kurslarda boş zamanlarını değerlendirmesi gerektiğini kaydetti.

Kamile Dikme'nin öğretmeni Ahmet Kılıç ise 32 yıllık meslek hayatında ilk kez bu yaşta bir öğrencisinin olduğunu söyledi.

Kılıç, Dikme'nin eğitime açık ve bilgileri çabuk kavradığını anlattı.

Kursun 45 yaşındaki öğrencisi Nurgül Antik de Kamile Dikme'nin kendilerine örnek olduğunu ve onu gördükçe okuma yazma azimlerinin arttığını belirtti.

 

ETİKETLER : OKUMA YAZMAYI 72 YAŞINDA ÖĞRENDİ EDİRNETV ETV
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Edirne\'nin İlk Ve Tek Yerel Televizyonu
© Copyright 2016 Edirne\'nin İlk Ve Tek Yerel Televizyonu. Tüm hakları saklıdır. Bu site Edirne Televizyonu haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır..
INSTAGRAM
Edirne Televizyonu Instagram Profili
KARİYER
ADAŞ TRAKYA GİYİM
TWITTER
Edirne Televizyonu Twitter Profili