‘SAĞLIKLI YAŞAM MELEKLERİ’ EDİRNE’DE

Avrupa Birliği Bakanlığı ve Türkiye Ulusal Ajansı iş birliğince oluşturulan "Sağlıklı Yaşam Melekleri" projesi kapsamında, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 7 ülkeden 35 üniversite öğrencisi vatandaşları kanserle ilgili bilgilendirdi.
Bu haber 2017-11-02 18:50:03 eklenmiş ve 703 kez görüntülenmiştir.

İtalya, Letonya, Türkiye, Portekiz, Slovakya, Bulgaristan ve Hırvatistan'dan Erasmus programıyla gelen öğrenciler, Saraçlar Caddesi'ndeki vatandaşlara "İngilizce" ve "Türkçe" sağlıklı yaşam ve kanserde erken teşhisin önemini anlattı.

Kansere ilişkin broşürler de dağıtan öğrencileri bazı vatandaşların "Vaktimiz yok." diyerek dinlemediği görüldü.  Portekiz Minho Üniversitesi İletişim Fakültesi Araştırma Görevlisi Cristiane Parente, kanserin tüm insanlığın sorunu olduğunu söyledi.

Çok sayıda insanın kanser nedeniyle hayatını kaybettiğine işaret eden Parente, "Sağlıksız yaşam, alışkanlıklar, uykusuzluk, egzersiz yapmamak, beslenme problemleri ve genetik faktörler, kanser başlangıcını oluşturuyor. Biz de 'Sağlıklı Yaşam Melekleri' olarak insanların kansere karşı almaları gereken önlemleri anlatıyoruz. İnsanlar kansere karşı duyarsız davranıyor. Aslında bu hastalığa karşı küçük yaşlarda bilgi edinilmesi gerekiyor." diye konuştu.

Portekiz Minho Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisi Lucia Fernandes de ölümle sonuçlanması nedeniyle insanların kanserin önlenmesi konusuna odaklanması gerektiğini ifade etti.

Kanserin önlenmesi için çeşitli tedbirlerin alınması gerektiğini dile getiren Fernandes, "En basitinden öncelikli güneş faktörü var. Güneşin zararlı etkilerinden korunmamız gerekli. Elbetteki doğal beslenme konusu da kanserin önlenmesi açısından unutulmamalıdır. İnsanların doğru bilgilendirilmesi ve bu konuda doğru adımlar atılması gerekmektedir." ifadelerini kullandı.

Trakya Üniversitesi öğrencisi Fatih Öcuklu da proje kapsamında insanlara bağımlılık yapan maddelerin kansere neden olduğunu anlattıklarını aktardı. Sigara kullanımının küçük yaşlarda başladığını ve birçok insanın sigara nedeniyle kansere yakalandığını belirten Öcuklu, ailelerin bu konuda duyarlı olması gerektiğini vurguladı.

Proje uygulayıcısı Erdem Güler ise projenin Avrupa Birliği Bakanlığı ve Türkiye Ulusal Ajansı'nın gençlik projelerinden olduğunu söyledi. Gençlerin sağlık sorunlarına da çözüm aradığını anlatan Güler, projenin çeşitli illerde uygulanmaya devam edeceğini kaydetti.

 

ETİKETLER : ETV EDİRNE TV ‘SAĞLIKLI YAŞAM MELEKLERİ’ EDİRNE’DE
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Edirne\'nin İlk Ve Tek Yerel Televizyonu
© Copyright 2016 Edirne\'nin İlk Ve Tek Yerel Televizyonu. Tüm hakları saklıdır. Bu site Edirne Televizyonu haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır..
INSTAGRAM
Edirne Televizyonu Instagram Profili
KARİYER
ADAŞ TRAKYA GİYİM
TWITTER
Edirne Televizyonu Twitter Profili