TÜRKİYE'DE KAÇAKÇILIKLA MÜCADELEDE BAŞARI ARTIYOR

Kapıkule Sınır Kapısı Gümrük Muhafaza Genel Müdürlüğü Kaçakçılıkla Mücadele Daire Başkanı Hasan Oktay Duygun kaçakçılıkla mücadelede önemli çalışmalar yaptıklarını, bunun da yakalama oranlarına yansıdığını belirtti.
Bu haber 2017-11-03 19:17:02 eklenmiş ve 679 kez görüntülenmiştir.

Kaçakçılıkla mücadelede önemli çalışmalar yaptıklarını belirten Gümrük Muhafaza Genel Müdürlüğü Kaçakçılıkla Mücadele Daire Başkanı Hasan Oktay Duygun "Özellikle sigara ve uyuşturucu kaçakçılığında, akaryakıtta ve diğer ticari eşya türlerinde başarılı sonuçlar alınıyor. Türkiye'de kaçak sigara kullanım oranı yüzde 20'lerin üzerindeyken, yapılan başarılı mücadele sonucunda yüzde 10 rakamlarının altına inmesi mümkün hale geldi" dedi.

Komuta kontrol merkezleri ve her türlü otomasyon sisteminde en ileri teknolojileri takip ettiklerini anlatan Duygun, konuşmasına şöyle devam etti:

"Kaçakçılıkla mücadelemizde çok önemli çalışmalarımız var. Bu tabii belli bir sürede planlı bir çalışmanın sonucu. Teknik cihaz ve personele yatırımlar olsun, bakanlığımızdaki değişimler görülüyor. Özellikle sigara ve uyuşturucu kaçakçılığında, akaryakıtta ve diğer ticari eşya türlerinde başarılı sonuçlar alınıyor. Türkiye'de kaçak sigara kullanım oranı yüzde 20'lerin üzerindeyken, yapılan başarılı mücadele sonucunda yüzde 10 rakamlarının altına inmesi mümkün hale geldi. Aynı şekilde uyuşturucuda da bu sene çok ciddi bir yakalama artışımız oldu. Bu çalışmalarımız bütün gücüyle devam ediyor. Bu sene ara kimyasallarla birlikte 24 ton civarında bir yakalama oranına ulaştık."

Duygun, özellikle Avrupa'ya açılan sınır kapılarında göçmen kaçakçılığının önlenmesi için son teknolojiye sahip cihazların kullanıldığını anlattı.

Artık tırların dorsesini açmadan içinde insan olup olmadığının tespit edildiğini belirten Duygun, "Bunun tespiti karbondioksit cihazıyla yapılıyor. Eğer aracın içinde göçmen varsa orada normalin üzerinde karbondioksit oranı çıkıyor. Bunun üzerine de tırda arama yapılıyor." dedi.

Kaçakçılıkla mücadeleye büyük önem verdiklerini ifade eden Duygun, bu konuda her türlü teknik cihazın kullanıldığını, personel eğitimleriyle de desteklendiğini vurguladı.

 

ETİKETLER : TÜRKİYE\'DE KAÇAKÇILIKLA MÜCADELEDE BAŞARI ARTIYOR EDİRNETV ETV
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Edirne\'nin İlk Ve Tek Yerel Televizyonu
© Copyright 2016 Edirne\'nin İlk Ve Tek Yerel Televizyonu. Tüm hakları saklıdır. Bu site Edirne Televizyonu haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır..
INSTAGRAM
Edirne Televizyonu Instagram Profili
KARİYER
ADAŞ TRAKYA GİYİM
TWITTER
Edirne Televizyonu Twitter Profili