"UCUZ ET" KASAPLARI İNDİRİME GÖTÜRDÜ

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba'nın talimatıyla marketlerde ucuz et satılmasına yönelik karkas et temininin başlamasıyla kasaplar da indirime gitti.
Bu haber 2017-11-10 18:55:31 eklenmiş ve 641 kez görüntülenmiştir.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın talimatıyla Et ve Süt Kurumunun (ESK) marketlerde ucuz et satılmasına yönelik karkas et temininin başlamasıyla bazı kasaplar indirime gitti.

Ucuz et projesinin geçici bir çözüm olduğunu söyleyen Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (EDESOB) Başkanı Emin İnağ, Ucuz etin vatandaşlar açısından olumlu, kasaplar açısından olumsuz olduğunu aktardı. İnağ, "Yerel kasaplar da kârdan zarar ederek geçici çözüme destek olmaya çalışıyorlar. Bunun neticesinde üretici için ağır sonuçlar olur. Bu önemli ve ciddi bir olay. Çiftçi hayvancılıktan vazgeçebilir. Para kazanamayacaktır. Bu durum net bir çözüm değil, geçici çözümdür. Etin ucuzlaması için üreticinin desteklenmesi lazım." ifadelerini kullandı.

Alım gücü olmayan vatandaşların bunun sayesinde et alabileceğini belirten Edirne'deki kasaplardan Ömer Doğan, ucuz et projesinin ardından fiyatları dengelemek adına indirime gittiklerini söyledi. 

Doğan, "Et fiyatı düştükçe alım fiyatı da artıyor. Özlem de var ete 50 liraya et yemek kolay değil ki bugün. Asgari ücret alan bir kişi her hafta 50 lira verip et alamayabilir ama şu an 29 liradan 40 liraya kadar etin fiyatı değişiyor. Bu da vatandaş açısından on numara." dedi.

Çoğu vatandaşın gelir durumunun belli olduğunu aktaran Kasap Kübra Ayık da ucuz etin vatandaş açısından iyi olduğunu söyledi.

 Ayık, "Biz sakatat da satıyoruz. Dışarıdan et gelmesi sakatatın fiyatını yükseltecek kesimler azalacağı için. Durum neyi gösterecek bakacağız. Şu an etin kilosunu 30 liradan satıyoruz." diye konuştu.

 Eti ailecek sevdiklerini ifade eden vatandaşlardan Cemil Özlü de haftada bir kez kırmızı et tüketmeye dikkat ettiğini söyledi.

Özlü, "Et fiyatlarının düşmesi herkes için iyi olur. Tüketici için de satıcı için de daha çok satarlar. Ucuz et geliyor üç beş saatte bitiyor. Daha önceleri yağ, gaz kuyruğuna girerdik, bunda da kuyruğa girmek gerekiyor." şeklinde konuştu.

Tüm vatandaşların et fiyatının yükselmesinden şikayetçi olduğunu belirten Vatandaşlardan Özgür Akın, Ucuz et projesiyle vatandaşın evine et gireceğini dile getirdi.

Akın, "Bakanımız et fiyatları sabit kalsın diyor. Doğru diyor. Et fiyatlarının bu şekilde olmasını istiyoruz." ifadelerini kullandı.

 

ETİKETLER : \"UCUZ ET\" KASAPLARI İNDİRİME GÖTÜRDÜ EDİRNETV ETV
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Edirne\'nin İlk Ve Tek Yerel Televizyonu
© Copyright 2016 Edirne\'nin İlk Ve Tek Yerel Televizyonu. Tüm hakları saklıdır. Bu site Edirne Televizyonu haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır..
INSTAGRAM
Edirne Televizyonu Instagram Profili
KARİYER
ADAŞ TRAKYA GİYİM
TWITTER
Edirne Televizyonu Twitter Profili