500 YILLIK TARİH HALA AYAKTA

Kanuni Sultan Süleyman tarafından Edirne merkeze 35 km uzaklıktan içme suyu getirilmesi için yaptırılan suyolu bugün hala ayakta ve bir noktaya kadar da işler durumda.
Bu haber 2017-11-12 20:18:43 eklenmiş ve 715 kez görüntülenmiştir.

42 kilometrelik hat… 500 yıldır halen çalışan bir suyolu… Bir tarih… Bir ecdat mirası…

Habere konu tarihi suyolunun en güzel noktalarından bir tanesi bugün Edirne Merkeze bağlı Hıdırağa Köyü sınırları içerisinde bulunuyor.

1530 yılında Hürrem Sultan’ın emri üzerine yaptırılan suyolunu büyük bir bölümü halen çalışıyor. İçerisinden ise saniye 35 litre su taşınıyor.

ANONS YAVUZ: “Mimar Koca Sinan’ın Edirne’ye kazandırdığı Selimiye Cami’ni, o, ustalık eserini tüm dünya biliyor. Ama üzerinde bulunduğumuz bu muhteşem eseri de bilmesi ve öğrenmesi gerekir. Çünkü 7 göz kemeri 42 kilometrelik suyollarından Mimar Sinan’ın Edirne’ye kazandırdığı bir başka eserden sadece küçük bir parçası. 42 kilometre boyunca bu hat kendi cazibesi sayesinde Edirne’ye bin beş yüzlü yıllarda su taşıyordu. Edirne’de bu sudan nasibi alıyor ve şehir susuz kalmıyordu.”

Toplamda 42 kilometrelik suyolu üzerinde 3,9 kilometre uzunluğunda 5 tünel ve 12 kemer bulunuyor. Bu kemerlerden en göz alıcısı ise 105 metre uzunluktaki Hıdırağa Köyü sınırları içerisinde yer alan ‘Yedi Göz’ kemeri…

Suyolu üzerinde yer alan 12 kemerin toplam uzunluğu ise 520 metreyi buluyor. 

 

ETİKETLER : 500 YILLIK TARİH HALA AYAKTA EDİRNETV ETV
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Edirne\'nin İlk Ve Tek Yerel Televizyonu
© Copyright 2016 Edirne\'nin İlk Ve Tek Yerel Televizyonu. Tüm hakları saklıdır. Bu site Edirne Televizyonu haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır..
INSTAGRAM
Edirne Televizyonu Instagram Profili
KARİYER
ADAŞ TRAKYA GİYİM
TWITTER
Edirne Televizyonu Twitter Profili