ŞAFAK ÖĞRETMEN

Bulgaristan sınırındaki Kırklareli Dereköy'deki okulda beş yıldır öğretmenlik yapan Şafak Olur, öğrencilerinin sevgisini kazanarak, onlara rol model oluyor.
Bu haber 2017-11-23 19:27:17 eklenmiş ve 651 kez görüntülenmiştir.

Küçük yaşlarda kurduğu hayallerinin peşinden giden ve beş yıl önce fen bilimleri öğretmeni olan Şafak Olur, (27) görev yaptığı sınır köyündeki öğrencilerine ulaşabilmek için güne erken başlıyor. Şafak öğretmen, Kırklareli'nden köye her gün 30 kilometre yol katediyor.

Okula erken gelen Şafak Olur, daha sonra öğretmenler odasında öğrencilerinin yolunu gözlüyor.
Öğrencilerini her sabah kapıda karşılayan Şafak Olur, kısa sohbetin ardından öğrencileri ile sınıfa geçerek eğitime başlıyor.
Yaptırdığı birçok deney ile köy çocuklarının ufkunu açmaya çalışan Şafak öğretmen, teneffüs aralarında da öğrencileriyle okul bahçesinde voleybol, masa tenisi, futbol ve çeşitli oyunlar oynayarak herkesin takdirini topluyor.
Öğle arasında öğrencileriyle birlikte yemek yiyen Şafak Olur, evlerine gönderene kadar "minik arkadaşlarım" dediği öğrencileriyle vakit geçiriyor.
Şafak Olur, küçük yaşta hayal kurduğu mesleğini severek yaptığını ve bir köy okulunda öğretmen olmanın ayrı bir duygu olduğunu söyledi.
Kendisinin de bir köy çocuğu olduğunu belirten Olur, bu nedenle köy çocuklarının sıkıntılarını bilerek köy okulunda öğretmenlik yapmayı istediğini vurguladı.
Sınır köyünde öğretmenlik yaptığı için kendisini çok şanslı hissettiğini anlatan Olur, "Ben sadece ders anlatmak için değil, öğrencilere örnek bir kişi olabilmek için bu mesleği seçtim. Şu anda bana 'kent merkezinde bir okul mu, yoksa köy okulu mu?' diye sorulursa, burada olmam aslında soruya cevap olur. İstekli bir şekilde devam etmek, zevk alarak mutluluk duyarak burada öğretmenlik yapmak, köy öğretmeni olmak çok avantajlı ve çok mutluluk verici. Okulumuz bir köy okulu, orman köyü, zorlukları kadar çok zevkli yanlarının da olduğu bir okulda çalışmaktan çok mutluyum." diye konuştu.
Öğrencileri ile bir aile gibi olduklarını anlatan Olur, okulda öğrencilere bazen ağabey, bazen öğretmen, bazen baba, bazen ise arkadaş olduğunu vurguladı.
"Gün içerisinde öğrencilerimle beraber yiyoruz, beraber içiyoruz, beraber oynuyoruz, beraber faaliyetler yapıyoruz" diyen Olur, "Öğrencilere rol model olmak çok önemli. Ben de eğitimin yanında çocuklara rol model olabilmeyi, çalışmalar yapabilmeyi amaçlıyorum. Üniversiteden mezun olurken de amacım buydu." ifadelerini kullandı.
Öğrencilerini her sabah kapıda karşıladığını belirten Olur, yapılan her davranışın çocuklar için çok önemli olduğunun altını çizdi.
Köy çocuklarının kent merkezlerinde yaşayan çocuklara göre biraz daha içlerine kapanık olduğunu anlatan Olur, "Yemekhanede yapabileceğim bir davranış bile öğrenciye uygun bir davranış olursa onu seçip beni taklit ediyor. Yaptığımız her davranış onlar için çok önemli." dedi. 
Öğrencilerinin kendisine karşı çok saygılı olduklarına dikkat çeken Olur, şöyle devam etti: 
"5 yıl içerisinde Dereköy'de beni duygulandıran pek çok olay oldu. Göreve ilk başladığımda, ilk öğretmenlik dönemimde, öğretmenler gününde öğrencilerin kendi elleriyle şiirler yazması, bunların gösterişsiz ama değeri çok büyük zarflarda bize getirmesi çok mutluluk vericidir. Biz buraya gelmezsek öğretmenler burada çalışmayı tercih etmezlerse öğrencilerde en yakın merkez Kırklareli'ne taşınacak. Dolayısıyla buraya gelmek aslında hem çocuklarımızın yaşantısını kolaylaştırıyor, hem de onlara ülkemizin tüm yerlerinde hizmet verebilme aşkıyla işimizi devam ettiriyoruz."
Öğrencilerden Umut Batın Ayaz ise okuluna Şafak öğretmen dolayısıyla ayrı bir sevgiyle geldiğini söyledi. 
Öğretmenlerinin her sabah kendilerini karşıladığını belirten Ayaz, öğretmenlerini ailelerinden biri olarak gördüklerini ifade etti. 
Öğretmenlerini çok sevdiklerini aktaran Ayaz "Her sabah okula geldiğimde ilk olarak Şafak öğretmeni görüyorum. O dünyanın en iyi öğretmeni. Bize çok güzel şeyler öğretiyor. Dünyada sayılı öğretmenlerden biri olabilir. Her hareketiyle çok muhteşem bir öğretmen." diye konuştu.
Hilal Cengiz de Şafak öğretmeni çok sevdiğini belirtti. 

 

ETİKETLER : ETV EDİRNE TV ŞAFAK ÖĞRETMEN
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Edirne\'nin İlk Ve Tek Yerel Televizyonu
© Copyright 2016 Edirne\'nin İlk Ve Tek Yerel Televizyonu. Tüm hakları saklıdır. Bu site Edirne Televizyonu haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır..
INSTAGRAM
Edirne Televizyonu Instagram Profili
KARİYER
ADAŞ TRAKYA GİYİM
TWITTER
Edirne Televizyonu Twitter Profili