TÜRKİYE'DE NÜKLEER SANTRAL KURMA ÇALIŞMALARI

TOBB Ekonomi ve Teknoloji (ETÜ) Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve TOBB ETÜ Enerji Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Sadık Kakaç, "Hükümetin nükleer santral kurulması yönünde aldığı kararı yerinde buluyorum." dedi.
Bu haber 2017-12-12 17:08:57 eklenmiş ve 670 kez görüntülenmiştir.

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Şeref Üyesi de olan Prof. Dr. Sadık Kakaç, Trakya Üniversitesinde katıldığı bir yenilenebilir enerji konferansı öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, kurulacak olan nükleer enerji santrallerinin faydalı olacağını söyledi.

Prof. Dr. Kakaç, nükleer enerjinin Türkiye'nin enerji ihtiyacının karşılanmasına önemli katkı sunacağını belirtti.

Nükleer enerjinin Türkiye için gerekli olduğunu ifade eden Kakaç, şunları kaydetti:

"Nükleer enerji Türkiye için geç kalmış bir teknolojidir. Nükleer enerji teknolojinin ülkeye girmesi başka teknolojilerinde gelişmesini sağlar. Hükümetin nükleer santral kurulması yönünde aldığı kararı yerinde buluyorum. 2023 yılında Mersin'de Akkuyu'da 4 bin 800 megawattlık bir santral hizmete girecek. Konuyla ilgili mühendislerimiz çalışmalar yapıyor. Rusya'ya gidip reaktörlerin nasıl işletileceği yönünde bilgiler edinecek. Sinop'a da bir santral kurulacak. Bu gelişmeleri çok olumlu buluyorum.

Türkiye'nin enerji üretiminde kurulu gücü yaklaşık olarak 85 bin megawatt. Nükleer santralin kurulmasıyla bunun üzerine 4 bin 800 megawatt ilave olacak. Yakıt ucuz olduğu için nükleer reaktörler sürekli çalışabilen reaktörlerdir. Doğalgazdan elektrik üretimini kesip nükleer santralleri arttıracaksınız."

Kakaç, Nükleer santrallerin gerekli emniyet tedbirleri alındığında çevreye zarar vermediğini de dile getirdi.

Kakaç, "Emniyet tedbirleri alınmalı. Onun için yeni nesil reaktörler kullanılmalı. Ruslar bu reaktörleri kullanıyorlar ve Akkuyu'da kullanılan reaktörlerde bunlardan. Rusya'da aynısı şu anda çalışıyor. Nükleer reaktörlerin karbondioksit üretimi yoktur. Gerekli emniyet tedbirleri alındığında karbondioksit üretimi olmadığı için çevre bakımından çok iyi bir şeydir." diye konuştu.

 

ETİKETLER : TÜRKİYE\'DE NÜKLEER SANTRAL KURMA ÇALIŞMALARI EDİRNETV ETV
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Edirne\'nin İlk Ve Tek Yerel Televizyonu
© Copyright 2016 Edirne\'nin İlk Ve Tek Yerel Televizyonu. Tüm hakları saklıdır. Bu site Edirne Televizyonu haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır..
INSTAGRAM
Edirne Televizyonu Instagram Profili
KARİYER
ADAŞ TRAKYA GİYİM
TWITTER
Edirne Televizyonu Twitter Profili