KISKANÇLIKLA BAŞLADIĞI PİYANO İLE DÜNYAYI GEZDİ

Henüz 3,5 yaşındayken annesini kıskanarak piyano çalmaya başlayan, müzik otoritelerinin o dönem "harika çocuk" olarak nitelendirdiği devlet sanatçısı Gülsin Onay, bugüne kadar 5 kıtada 80 ülkede sahne aldı.
Bu haber 2017-12-22 19:07:06 eklenmiş ve 89 kez görüntülenmiştir.

İlk konserini 6 yaşında veren ve piyanodaki yeteneğiyle kısa sürede keşfedilen devlet sanatçısı Gülsin Onay, "Üstün Yetenekli Çocuklar Kanunu" kapsamında özel eğitime tabi tutuldu. Müzik camiasının "harika çocuk" olarak nitelediği devlet sanatçısı Onay'ın uluslararası müzik kariyeri, Arjantin'den Japonya'ya uzanan bir coğrafyada 5 kıta 80 ülkeyi kapsıyor.

Devlet sanatçısı Onay, Dresden Staatskapelle, İngiliz Kraliyet Filarmoni, Philharmonia Orkestrası, İngiliz Oda Orkestrası, Japon Filarmoni, Münih Radyo Senfoni, Saint Petersburg Filarmoni, Tokyo Senfoni, Varşova Filarmoni, Viyana Senfoni gibi önemli orkestralarla da konserler verdi.

Onay, "Ailem müzik ailesiydi. Kimisi keman, kimisi piyano çalıyor, kimisi orkestra şefi ve nesilden nesile devam ediyor. Ben de böyle bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelince evde annemin piyano, babamın keman sesleriyle büyüdüm. Annem piyanoyu çok ilgi duyarak çalmaya çalıştığı zaman ben de onun gibi olmak istiyordum." dedi.

Müziğin insanları birleştirdiğini ve her ülkede algılamanın aynı olduğunu aktaran Onay, "Annem piyano çalarken ona heves ederdim. Hemen annemin yerine geçmek istiyordum. Hatta ben oturmak için annemi itiyordum. Annemi ya da piyanoyu kıskandım ve çok erken yaşta 3,5 yaşında piyano çalmaya başladım. 6 yaşında ilk konserimi verdim. Daha sonra harika çocuk olarak Paris'e gönderildim. Orada 16 yaşında okulumu birinci olarak bitirdim." diye konuştu.


Piyanist Gülsin Onay, Tekirdağ'da adına piyano günlerinin düzenlenmesinden çok mutlu olduğunu, bu tür etkinliklerin sanatçılara onur verdiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Kariyerime başladıktan sonra bugüne kadar 80 ülkede konser verdim. Moğolistan'da verdiğim konser beni etkilenmişti, orada insanlar çadırlardan çıkıp beni dinlemeye gelmişti. Etiyopya ve Kenya'da da aynı şekilde. Bazı ülkelerde verdiğim konserler bende inanılmaz izler bıraktı. Adıma etkinliklerin düzenlenmesi benim için çok mutluluk verici bir şey. O kadar çok mutluluk duyuyorum ki tarif etmem imkansız. Adımın sokağa verilmesi, adıma piyano günleri düzenlenmesi muhteşem bir şey."

Gençlerin elinden tutulup destek verilmesini ve sanatçıların tecrübelerini onlara aktarması gerektiğini belirten Onay,
"Bu sene çok genç ve yetenekli piyanistlerimiz keşfedildi. Gerçekten hepsi başarılı ve yetenekli sanatçılar. Şimdiden sahnelerde yerlerini almaya başladılar. Olağanüstü gençlerimiz var ve onların gelecekte ülkemizi dünyada en iyi şekilde temsil edeceklerine inanıyorum. Türkiye piyanoyla da dünyada yerini alacaktır." ifadelerini kullandı.

 

ETİKETLER : KISKANÇLIKLA BAŞLADIĞI PİYANO İLE DÜNYAYI GEZDİ EDİRNETV ETV
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÜLTÜR - SANAT haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Edirne\\\'nin İlk Ve Tek Yerel Televizyonu
© Copyright 2016 Edirne\\\'nin İlk Ve Tek Yerel Televizyonu. Tüm hakları saklıdır. Bu site Edirne Televizyonu haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır..
GÜNDEM
Edirne Temizlik
Edirne Perde
Edirne Web Tasarım
Edirne Reklam
SPOR
Edirne Toplu Sms
Edirne Taksi
SİYASET
Toplu Mail
Edirne Bakliyet
EĞİTİM
Edirne Temizlik
DÜNYA
Toplu Sms
Edirne otel
Anadolu Farm