BAŞBAKAN YILDIRIM EDİRNE’DE

Başbakan Binali Yıldırım, Mimar Sinan Spor Salonu'nda düzenlenen AK Parti Edirne 6. Olağan İl Kongresi'ndeki konuşmasında, Edirne'yi "Türkiye'nin dünyaya açılan şehri, vitrini" şeklinde tanımladı.
Bu haber 2017-12-30 22:42:51 eklenmiş ve 689 kez görüntülenmiştir.

Edirne'nin Kudüs'ün kardeşi olduğunu dile getiren Yıldırım, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararına değinirken, şunları söyledi:

"E ne oldu? 'Ben yaptım oldu.' demekle oluyor mu? Olmuyor. Buradan da çıktı milletin adamı Recep Tayyip Erdoğan 'Senin kararını tanımıyoruz.' dedi. Bütün Müslüman ülkeler, aklıselim olan dünyadaki bütün ileri gelen ülkeler, bu kibirli karara karşı tek yürek oldu ve reddetti. Yıllardan beri devam eden Filistinlilerin haklı davasına, hem Müslüman alemi hem Hristiyan alemi, kısacası insanlık sahip çıktı. Yakın gelecekte Doğu Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu, Filistin devletini, bütün dünya tanıyacak ve böylece bu sorun da artık tamamlanmış olacak, ortadan kalkmış olacak."

Başbakan Yıldırım, Türkiye'nin bölgede istikrar, kardeşlik, barış istediğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Bizim kimseyle alıp veremeyeceğimiz bir şey yok. Dün iyi bir haber geldi. ABD ile aramızda devam eden vize gerginliği de nihayet tatlıya bağlandı. Böylece ABD ve Türkiye'de vize kısıtlamaları kaldırıldı, ilişkiler normalleşme yönünde bir adım daha ileriye taşındı. 'İkili ilişkilerimizde asla gerginliğin, tartışmanın, çatışmanın tarafı olmayacağız, dostluklarımızı artıracağız, düşmanlıklarımızı azaltacağız.' dedik. Bunun için de hem Suriye'de hem Filistin'de dünyanın neresinde bir anlaşmazlık varsa, bir kargaşa varsa, Türkiye bütün gücüyle orada. Ancak herkesin şunu iyi bilmesi lazım; Türkiye'nin milli menfaatlerine aykırı herhangi bir gelişme olursa, orada da gereken neyse onu yaparız, dik dururuz."

"Belediyelere söyle de suyu 3,5-4 liradan 1 liraya indirsinler"

Ege Denizi'nin, Türkiye ile Yunanistan'la arasında bir dostluk denizi olduğunu belirten Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Zaman zaman iç siyaset sebebiyle çatlak sesler geliyor, adalarla, kıta sahanlığıyla, hava sahanlığıyla ilgili... Bakın, Türkiye büyük bir ülke, Türkiye'nin geçmişinde 6 asırlık bir medeniyet var. Bu medeniyetin devamında Türkiye Cumhuriyeti, Ege'de, Doğu'da, Güneydoğu'da olsun tek bir çakıl taşını bile kimseye vermez. Ege'de aidiyeti tanımlanmamış, anlaşmalarda yer almamış kaya parçaları, formasyonlar için komşumuzun cinlik yapıp buralara heveslenmesi büyük bir yanlış olur. Bunun asla mümkün olmayacağını bütün dünya bilmelidir. Kimsenin toprağında, yerinde, yurdunda gözümüz yok, ama bizim topraklarımıza da göz dikenler olursa, onlara da dünyayı dar etmesini biliriz. Bölgeyi gerilime sokmak ve bu Ege konusunu iç siyaset meselesi yapmak, aramızdaki dostluğu bozmaya yönelik kışkırtıcı hareketlerden komşularımızın uzak durmasını tavsiye ederiz. Kendi yararları için bunun daha doğru olacağını özellikle ifade etmek istiyorum."

Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun popülizm yapmaya devam ettiğini, 1 Kasım'dan önce Edirne'de "Mazotu 1 lira yapacağım." dediğini, Trakyalıların buna inanmadığını ve Kılıçdaroğlu'nu iktidar yapmadığını anlattı. Yıldırım, "Sen önce mazotu 1 lira yapacağına, şu sahip olduğun belediyelere söyle de suyu 3,5-4 liradan 1 liraya indirsinler. Ondan sonra gel. Allah'ın suyunu 4 liraya sattıracağına, önce onu bir indir de Edirne, Kırklareli, Tekirdağ sana inansın." ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu'nun "bol keseden attığını" dile getiren Yıldırım, "Aklına geleni söylüyor, nasıl olsa sırtında yumurta küfesi yok. Rahmetli babaannem böyle bol keseden atıp tutanları sessiz sessiz dinler, sonunda 'Üfle üfle evladım, kaval elin, yel Allah'ın.' derdi. Bununki de bu hesap, kaval elin, yel Allah'ın, üfle babam üfle. Haydi Allah selamet versin Sayın Kılıçdaroğlu." dedi.

"Mağdur olanların haklarını iade ettik"

Yıldırım, Mimar Sinan Spor Salonu'nda düzenlenen AK Parti Edirne 6. Olağan İl Kongresi'ndeki konuşmasında, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) şifreli haberleşme programı "ByLock"a ilişkin son tespitlerin ardından yapılan tahliyelere değindi. 

FETÖ soruşturmaları çerçevesinde haksız şekilde mağdur olan insanların mağduriyetlerini giderdiklerini dile getiren Yıldırım, "ByLock nedeniyle memuriyetten çıkarılanlar oldu, haklarında kovuşturma, soruşturma başlatılanlar oldu ama yapılan titiz çalışmalar sonunda, bunların başka bir programa girmelerine rağmen o programdan, bilgileri, haberleri olmadan ByLock'a yönlendirildikleri ortaya çıktı. Bunu biz dikkate aldık, incelettik ve bu şekilde mağdur olanların haklarını iade ettik. Buna bile laf etmeye çalışıyorlar. Biz dedik ki 'Yaşla kuru bir tutulmayacak.' Mağduriyetler varsa bunlar giderilecek. Bu mağduriyetlerin giderilmiş olması bu sözümüzün ne kadar arkasında olduğumuzu da aynı zamanda gösteriyor." diye konuştu.

Taşeron çalışanlar

Türkiye'nin gündemini uzun süredir meşgul eden konulardan birisinin "taşeron çalışanlar" olduğunu dile getiren Yıldırım, 1 milyona yakın kişinin "Ne olacak bizim durumumuz?" şeklinde merak içinde bulunduğunu, bu konuda karar verdiklerini ve taşeronda çalışanları daimi kadroya aldıklarını söyledi.

Kararın hayırlı olmasını dileyen Yıldırım, "Böylece 1 milyon vatandaşın evinde yeni yıla girerken bayram havası oluştu." ifadesini kullandı.

Son çıkarılan kanun hükmünde kararnamede (KHK) Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde yüksek deprem riski taşıyan bölgelerin kentsel dönüşümünün de bulunduğunu dile getiren Yıldırım, "Mesela Gemlik, deprem riski en yüksek olan bir yer. Şimdi bu kanunla Gemlik oradan başka bir yere taşınacak. Daha emniyetli bir şekilde yeniden yapılacak. Buna da karşı çıkıyorlar." dedi.

Asgari ücret

Asgari ücretin de dün belirlendiğini hatırlatan Yıldırım, "Ne dedik? 'Asgari ücret asla enflasyonun altında kalmayacak, üzerinde gerçekleşecek.' dedik. Öyle oldu mu? Oldu. Yüzde 14,2 ile bin 603 liraya çıkardık, asgari ücreti. Hayırlı uğurlu olsun. Böylece milyonlarca kardeşimizin alın teri, göz nuru karşılıksız kalmadı." dedi. 

Türkiye'ye sözleri olduğunu kaydeden Yıldırım, AK Parti ile Türkiye'nin yolunun açık, geleceğinin aydınlık olduğunu belirtti.

Yıldırım, "bu yolun Türkiye'nin esenlik yolu, adaletin yolu, refahın, huzurun, demokrasinin yolu olduğunu" vurgularken, bu yolda hizmet imkanı buldukları için Allah'a şükrettiklerini söyledi.

Edirne'ye hızlı tren

Edirne ile ilgili hizmetleri ve yatırımlara değinen Yıldırım, "2003'ten bugüne kadar son 15 yılda serhat şehri Edirne'ye tam 6,5 milyar yatırım yaptık. Helali hoş olsun. Edirne bunu hak ediyor. Edirne'ye hızlı tren geliyor. 2018'in ilk aylarında kazmayı vuruyoruz, temeli atıyoruz. Böylece Edirne-İstanbul arası 1 saat 15 dakika... Hayırlı uğurlu olsun." diye konuştu. 

Edirne ve Türkiye için yapacak çok işleri olduğunu kaydeden Yıldırım, şöyle devam etti:

"AK Parti milletin efendisi değil, her zaman hizmetinde olmuştur. Halka hizmeti Hakk'a hizmet olarak gördük ve bugüne kadar hep bu anlayışla çalıştık. AK Parti teşkilatları da bu yaklaşımla 2019'da büyük bir zaferin mimarı olacaktır. Sizlere güveniyoruz gençler, sizlere güveniyoruz hanımefendiler, sizlere güveniyoruz beyefendiler." ifadelerini kullandı. 

Edirne İl Kongresi'nin hayırlara vesile olmasını dileyen Yıldırım, bir kez daha aday olan AK Parti İl Başkanı İlyas Akmeşe'yi ve yol arkadaşlarını tebrik etti, başarılarının devamını diledi. Yıldırım, sözlerini "Edirne'yi sizlere, sizleri de Allah'a emanet ediyorum." diyerek tamamladı.

 

ETİKETLER : BAŞBAKAN YILDIRIM EDİRNE’DE EDİRNETV ETV
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Edirne\'nin İlk Ve Tek Yerel Televizyonu
© Copyright 2016 Edirne\'nin İlk Ve Tek Yerel Televizyonu. Tüm hakları saklıdır. Bu site Edirne Televizyonu haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır..
INSTAGRAM
Edirne Televizyonu Instagram Profili
KARİYER
ADAŞ TRAKYA GİYİM
TWITTER
Edirne Televizyonu Twitter Profili