ŞEHİT GAZZELİLERİN İSMİ YAŞATILACAK

Dünyanın en kanlı çarpışmalarından birine sahne olan Çanakkale Savaşları'nda düşmana geçit vermemek için şehit düşen Gazzeli askerlerin isimleri, Gelibolu Yarımadası Tarihi Alanı'nda yaşatılıyor.
Bu haber 2018-01-02 18:06:46 eklenmiş ve 440 kez görüntülenmiştir.

1915'te yaşanan savaşta Gazze'den Çanakkale'ye gelen 300 askerden şehit olan 10'unun isimleri, Gelibolu Yarımadası'ndaki anıt şehitlikler ile Şehitler Abidesi'ndeki sembolik mezarlarda bulunuyor.

Soğanlıdere ve Şahindere şehitliklerinde de 10 kahramanın anısına üzerinde "Gazze" yazılı mezar taşı yer alıyor.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Şehitler Abidesi'nde gazetecilere yaptığı açıklamada, 1915'te Kudüs'ün bir Osmanlı şehri olduğunu söyledi. Kaşdemir, 103 yıl önce, 1915 yılında Konya, Ankara ve Çanakkale nasılsa Kudüs’ün de o dönemde bir vatan parçası olduğunu vurguladı.

Kaşdemir, "1915 yılında Çanakkale'de savaşlar başladığı zaman vatanın diğer bir köşesi olan Kudüs'ten de gençlerimiz, kahramanlarımız, askerlerimiz Çanakkale cephesine koştular. Burada emperyalizme, yedi düvele karşı kahramanca çarpıştılar ve Çanakkale Destanını yazdılar. Çanakkale Ruhu işte bu topraklarda oluştu. Birlik ve beraberlik içerisinde geçmişten almış oldukları güçle, kuvvetle, beraber yaşama isteğiyle Çanakkale’de vatanları uğruna şehit ve gazi oldular." dedi.

Çanakkale Cephesi'nde tespit edilen ve Milli Savunma Bakanlığı kayıtlarına göre 53 Kudüslü şehit olduğuna işaret eden Kaşdemir, şöyle devam etti: "Kudüslü 53 şehidin 10'u Gazze'den buraya gelerek savaştı ve şehit oldu. 53 Kudüslü şehidimiz Çanakkale Cephesi'nin değişik bölgelerinde Zığındere’de, Arıburnun’da, Kirte’de kahraman çarpışırken şehit oldular. Artık Çanakkale gibi müstesna topraklarda ebedi istirahatgahındalar. Aziz ruhları şad olsun. Allah onlardan razı olsun. Kudüsle, Çanakkale arasındaki bu bağ, bu rabıta, her zaman devam edecektir. Onlar bizim kahraman ecdadımızdır. Onlar bizim kahramanlarımızdır."

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mithat Atabay ise Birinci Dünya savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğunun ilk etapta 3 cephede savaştığını anlattı.

Yıllara göre bu cephe sayısının 11'e ulaştığını aktaran Atabay, şunları kaydetti: "1915 yılında Çanakkale cephesinde savaş bütün şiddetiyle devam ederken, imparatorluğun her yerinden askerler cephede vatan uğruna hayatlarını feda etmek için hazır bulunuyorlardı. Bu çerçevede Kudüs ve bağlı Gazze bölgesinden askerler Çanakkale cephesine geldi. Gazze'den 300 asker savaşa katıldı, 10'u Çanakkale cephesinde Seddülbahir ile daha çok Arıburnu bölgesinde şehit düştü. Gazze bölgesinden gelen askerlerin isimleri Soğanlıdere ve Şahindere Şehitliği ile Şehitler Abidesi'nde sembolik şehit mezarlarında yer alıyor. Çanakkale cephesindeki Gazzeli askerler, 47. Alay, 13. ve 14. Alaylara mensuptu."

 

ETİKETLER : ŞEHİT GAZZELİLERİN İSMİ YAŞATILACAK EDİRNETV ETV
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YEREL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Edirne\\\'nin İlk Ve Tek Yerel Televizyonu
© Copyright 2016 Edirne\\\'nin İlk Ve Tek Yerel Televizyonu. Tüm hakları saklıdır. Bu site Edirne Televizyonu haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır..
GÜNDEM
Edirne Temizlik
Edirne Perde
Edirne Web Tasarım
Edirne Reklam
SPOR
Edirne Toplu Sms
Edirne Taksi
SİYASET
Toplu Mail
Edirne Bakliyet
EĞİTİM
Edirne Temizlik
DÜNYA
Toplu Sms
Edirne otel
Anadolu Farm