EDEKÖY KATLİAMI ANITLAŞACAK

Edeköy katliamının yaşandığı Kadıdondurma Köyü meydanına anıt ve kitabe yapılacak. İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, şehitlik alana 2018 şehidi temsilen fidan dikileceğini söyledi.
Bu haber 2018-01-05 19:16:50 eklenmiş ve 532 kez görüntülenmiştir.

İl Genel Meclisi, 2018 kişinin katledildiği Edeköy katliamının yaşandığı Kadıdondurma Köyü meydanına olayı anlatan anıt ve kitabenin yapılması için harekete geçti.

İl Genel Meclisi’nin Kasım ayı toplantısında verilen önerge ile 1912 yılında Meriç Edeköy’de yaşanan ve 2018 kişinin katledildiği katliam, komisyon raporu ile gündeme getirildi.

Şehitlikler ve Şehit Ailelerini Koruma Komisyonu tarafından hazırlanan raporda katliama ilişkin bilgiler meclis üyelerine sunuldu.

İl Genel meclis başkanı ve aynı zamanda Komisyon Başkanı Mehmet Geçmiş, hazırladığı raporunda Edeköy katliamı sırasında Meriç Nehri kıyısında 2018 Müslüman’ın şehit edildiğini söyledi. Katliamın sadece Türkler tarafından değil, Bulgar Tarihçi 1. Miletich’in de tarihin kanlı katliamına şahit olduğunu ifade ederek, “Bulgar tarihçi Bulgarların bu katliamda rolü olmadığını, Rumların katliamı yaptığını iddia eder. Ancak Osmanlı Yüzbaşısı raporunda katliamın Sofulu’yu işgal eden Bulgar Ordusunun komutanının Rum eşkiyayı yönlendirmesi ve izin vermesi sonucu olduğunu yazar. Bulgar ordusunun bir hafta kadar süren katliamı fark etmemiş olması mümkün değildir” dedi.

Komisyon Başkanı Geçmiş, Kadıdondurma Köyü’ne Balkan Savaşları sırasında yaşanan olayı anlatan bir anıt ve kitabenin yapılacağını belirterek, 2018 şehidi temsilen fidan dikileceğini söyledi. Komisyonun aldığı karar, İl Genel Meclis Üyeleri tarafından da oy birliği ile kabul edildi.

 

ETİKETLER : EDEKÖY KATLİAMI ANITLAŞACAK EDİRNETV ETV
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YEREL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Edirne\'nin İlk Ve Tek Yerel Televizyonu
© Copyright 2016 Edirne\'nin İlk Ve Tek Yerel Televizyonu. Tüm hakları saklıdır. Bu site Edirne Televizyonu haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır..
INSTAGRAM
Edirne Televizyonu Instagram Profili
KARİYER
ADAŞ TRAKYA GİYİM
TWITTER
Edirne Televizyonu Twitter Profili