EDEKÖY KATLİAMINI ANLATTI

1.Balkan Harbinde en çok katliamın yaşandığı yerlerden biri olan Edeköy katliamı İl Genel Meclisinin gündemindeydi. Edirneli Araştırmacı Yazar Ayhan Tunca, Edeköy Katliamının Türklere yönelik bir kırım olduğunu söyledi.
Bu haber 2018-01-05 19:16:51 eklenmiş ve 735 kez görüntülenmiştir.

1.Balkan Harbinin yaşandığı ilk günlerde Edirne’nin Meriç İlçesinin Edeköy’ünde yaşanan katliam, Yöre Dergi’sinde yer almasının ardından İl Genel Meclisi’nde gündemine geldi. Derginin sahibi Araştırmacı Yazar Ayhan Tunca, İl Genel meclis toplantısına katılarak katliama ilişkin önemli bilgileri meclis üyeleriyle paylaştı.

1912 yılında toplu katliamların yaşandığı Edeköy Katliamını anlatan Tunca, yaşanan olayın Türklere yönelik bir kırım olduğunu ifade etti. Katliamın Edeköy yakınlarındaki Sofulu kasabası çevresindeki Rum çeteler tarafından yapıldığını anlatan Tunca, köyde çırak çoban olarak çalışanların çetelere yardımıyla köyün zenginlerinin mallarının elinden alınmak istendiğini, bunun sonucu köylü erkeklerin camilerde ve ahırlarda yakıldığını, kadınların tecavüze uğrayarak bir kırım yaşandığını anlattı. Köyde yaşanan olaydan sadece köyün askerde olan geçlerinin ve köyden kaçanların kurtulduğunu söyleyen Tunca, 1939 yılında yaşanan Meriç Nehri taşkınının ardından köyün Kadıköy’ün yanına taşınarak adının da Kadıdondurma köyü olduğunu ifade etti. Araştırmacı Yazar Ayhan Tunca, burada yaşayanların da Edeköylülerin torunları, yakınları olduğunu söyledi.

 

ETİKETLER : EDEKÖY KATLİAMINI ANLATTI EDİRNETV ETV
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YEREL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Edirne\'nin İlk Ve Tek Yerel Televizyonu
© Copyright 2016 Edirne\'nin İlk Ve Tek Yerel Televizyonu. Tüm hakları saklıdır. Bu site Edirne Televizyonu haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır..
INSTAGRAM
Edirne Televizyonu Instagram Profili
KARİYER
ADAŞ TRAKYA GİYİM
TWITTER
Edirne Televizyonu Twitter Profili