“ZARRAB KONUSU YARGI TİYATROSUDUR”

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Millet Vekili Şentop, Çorlu’da katıldığı Bakklan Odası Kongresinde Reza Zarrab konusunun hukuk bakımından yargı tiyatrosu olduğunu söyledi. Şentop, ByLock tahliyeleri ile ilgili de açıklama yaptı.
Bu haber 2018-01-09 20:00:40 eklenmiş ve 589 kez görüntülenmiştir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop, Çorlu Bakkallar Odası'nın 4.olağan kongresine katılarak burada gazetecilerin sorularını cevapladı.

  Son günlerde gündemi meşgul eden Reza Zarrab olayı ile ilgili soru üzerine Şentop, ABD'nin bu konuda doğru bir yargılama yapmadığını ifade ederken, kendilerinin de konunun takipçisi olduklarını belirtti.

Şentop, dava yargıcının savcılara Amerikan sistemi, İngiliz sistemi gibi emsal davaların çok önemli olduğunu ileri sürerek, daha önce bu davanın benzerinin olup olmadığını sorduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

''Savcılar, yargıcın sorusuna karşı daha önce Amerika'da böyle bir davanın örneğinin görülmediğini söylediler. Amerika bir ambargo kararı almış, Türkiye'deki bir firma, bir şirket bu karara uymuyor, bununla ilgili Amerika yargılama yapıyor. Dolayısıyla, bu Amerikan tarihinde de benzeri olmayan bir dava. Buradaki maksat FETÖ'cüler eliyle 17/25 Aralık'ta gerçekleştiremedikleri, Türkiye'nin siyasi iktidarına karşı, Cumhurbaşkanımıza karşı gerçekleştiremedikleri operasyonun bir benzerini Amerika'da yapmak ve sürdürmek istediler. Tabii malzeme sağlam olmayınca istedikleri gibi bir süreç yönetimi gerçekleştiremediler. Zarrab'ın ifadelerine ne kadar güvenileceği, hapishanede yaşadıkları ve gardiyanlara vermiş olduğu rüşvetten tutun da başka şeylere kadar birçok şey bu davada gerçekleştirmek istediklerine imkan vermedi.

ABD'deki davada hiç kimsenin suçlamadığı bir adam üzerinden intikam alınmaya çalışıldığını dile getiren Şentop, Hakan Atilla'nın, bu ülkenin gerçekten onurlu, şerefli haysiyetli insanlarından birisi olduğunu orada ispat ettiğini ve gösterdiğini kaydetti.

"Amerikan yargısı içerisinde muhtemelen Hakan Atilla'nın avukatları süreci devam ettirecekler. Benim esas savunduğum şu; ABD'nin bu şekilde bir yargılama yapma yetkisi yok. Birleşmiş Milletler ambargo kararı alabilir, bu karar bağlayıcıdır, Türkiye bu karara uyar ve uymuştur. Amerika kendisi kendi iç hukukuna göre bir karar aldığı zaman, bu karar Amerikan şirketlerini bağlayabilir. Amerikan şirketlerinin sermaye ortağı olduğu şirketleri bağlayabilir, Amerikan vatandaşlarını bağlayabilir. ABD sınırları içerisinde faaliyet gösteren iş yapanları bağlayabilir. Ama Amerika ile hiçbir alakası olmayan, başka ülkelerin tabiiyetindeki finans kuruluşlarını böyle bir karar bağlamaz. Eğer böyle derseniz, dünya yaşanmaz hale gelir ve başta Amerikan vatandaşları Amerika sınırları dışına çıkamazlar. Herkes tuttuğunu yakalayıp yargılarsa bu şekilde, dünyada bir kaos ortamı olur. Buna biz uluslararası eşkıyalık deriz."

Şentop, bir soru üzerine FETÖ ile ilgili yargı sürecinin devam ettiğini aktardı.

"Mor Beyin" yazılımıyla ByLock'a yönlendirildiği tespit edilen ve farklı illerde tutuklu bulunan pek çok kişinin serbest bırakıldığını dile getiren Şentop, 11 bin 480 kişinin ByLock kullanıcısı olmadığı ile ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından diğer illerdeki başsavcılıklara gönderildiğini ifade etti.

"Bu programları kullandığınız zaman, bu programlar üzerinden sizin bilginiz dışında ByLock'a yönlendirme yapıyor. Siz namaz vaktini tıklıyorsunuz oradan sizi ByLock başlıklarına girmiş gibi gösteriyor. Bir saniye, birkaç senelik bağlantılar var. 11 bin 480 kişinin aslında ByLock kullanıcısı olmadığı ile ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından diğer illerimizdeki başsavcılıklara gönderildi." 

 

ETİKETLER : ETV EDİRNE TV ZARRAB KONUSU YARGI TİYATROSUDUR
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Edirne\'nin İlk Ve Tek Yerel Televizyonu
© Copyright 2016 Edirne\'nin İlk Ve Tek Yerel Televizyonu. Tüm hakları saklıdır. Bu site Edirne Televizyonu haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır..
INSTAGRAM
Edirne Televizyonu Instagram Profili
KARİYER
ADAŞ TRAKYA GİYİM
TWITTER
Edirne Televizyonu Twitter Profili