ÖNCE KENDİNİ KORUYANLAR, VATANDAŞLARINI KORUYAMAZ…


Bu makale 2016-06-13 17:15:04 eklenmiş ve 651 kez görüntülenmiştir.
ALİ İHSAN GÜRCİHAN

Yine masum insanlarımızı teröre kurban verdik,

Yaşam dolu gencecik evlatlarımızı kaybettik.

Allah Rahmet eylesin,

Ailelerine ve yakınlarına Allah sabır versin.

Lanet olsun teröre ve teröristlere,

Lanet olsun teröre destek verenlere ve ona zemin hazırlayanlara.

Ancak bunu demek yetmiyor,

Giden canlar geri gelmiyor.                                                               

 

Yetkililer “Millet’e diz çöktüremezler” diye beylik laflar ediyor,

 Gel gör ki evladını kaybedenlerin hayatı tümden göçüyor.                                

 

Nedendir bu ardı arkası kesilmeyen kayıplar.

Bu caniler meydanı ne  kadar da boş buldular ?

 

Bu Ülke de güvenlik hiçbir zaman bu kadar aciz kalmamıştı.

İstihbarat ve güvenlik bu kadar uzun süre zaafiyet göstermemişti.                                            

 

Eli kanlı teröristlerin caniliği de,kalleşliği de belli,belli ama bizlerin bu felaketlere neden olan zafiyeti ve sorumlularını tespit etmemiz,daha dikkatli olmamız gerekmez mi ? 

 

Sorunu tespit ve çözüm bulmak adına herkesin bildiği ve yıllardır söylediği ve de söyleyeceği çok şey var.Ancak güvenlik konusundaki zaafiyetin nedenlerine sayısal yeterlilik ve nitelik ile moral ve dayanışma açısından bakmamızda  yarar görmekteyim.

 

Yetkililerle ilgili alınan güvenlik tedbirlerine dikkatle bir bakın. Onların kişisel güvenliği elbette sağlanacak ama,son dönemde  sayıları hayli yükselen güvenlik görevlisi ve araçlarla bu işin her geçen gün karadan,denizden ve havadan hem de abartılı bir şekilde yerine getirildiğini  gözlemliyoruz . Hele o özel korumaların bir kısmının, yaptıkları işgüzar,gereksiz ve itici uygulamaları görünce kendi güvenliğimiz konusunda  da telaş ve endişeye kapılıyoruz .

 

Elbette kendilerini koruyacaklar ama ben de vatandaş olarak sormak istiyorum ; Bu ülkenin huzur,güven ve mutluluğunu sağlamaktan sorumlu yetkililer, eğer toplumun güvenliğini sağlayamıyorlarsa,sadece kendi güvenliklerine yönelik çok özel tedbirler uygulamaları, halktan önce kendi canını emniyete al demeye gelmiyor mu ? Böyle bir yaklaşım yani sadece kendi canını düşünen bir yaklaşım, bir yetkili için bencil ve  utanç verici değil mi ?Terör dahil  çeşitli nedenlerle öldürülen vatandaşlarımızın canı sizin canınızın yanında daha mı önemsiz?

 

Asli sorumluluğunuz olan toplumsal güvenliği sağlayacak gücü bulamıyorsunuz da,kendi güvenliğiniz  için hepinizin arkasında onlarca,yüzlerce tam donanımlı ve araçlı seçkin bir koruma gücünü nasıl buluyorsunuz ?   

 

Kendi şahsi korunmanız için kullandığınız en seçkin güvenlik personelini ve yapılan harcamaları toplum güvenliği için kullandığınız takdirde,genel güvenlik daha etkili hale gelmez mi?  Dilinizden düşürmediğiniz “Birlik berberlik” yolunda en azından olumlu bir yaklaşım olmaz mı ?

 

Kanımca ,bu ülkenin geleceği adına hem uygulamada hem de moral anlamında toplum daha güvende olur ama, güvenlik gerekçe gösterilerek  yürütülen saltanatınızda da azalma olur.

Kısacası ;

Bu ülkenin yetkilileri,toplumla aynı ortamı paylaşıp kendi güvenliklerini toplumun güvenliği içerisinde görmedikçe ve saltanatlarından vazgeçmedikçe,toplum adına genel ve kalıcı  bir güvenliğin sağlanması mümkün değildir.

Unutulmasın ki ;Tarih boyunca öncelikle ve özellikle kendini korumaya çalışanlar ,vatandaşlarını koruyamadıkları gibi sonunda kendileri de bu güvensiz ortamın mağduru olmuşlardır.

                                                           

 

                                                               16 Mart 2015   

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Edirne\'nin İlk Ve Tek Yerel Televizyonu
© Copyright 2016 Edirne\'nin İlk Ve Tek Yerel Televizyonu. Tüm hakları saklıdır. Bu site Edirne Televizyonu haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır..
INSTAGRAM
Edirne Televizyonu Instagram Profili
KARİYER
ADAŞ TRAKYA GİYİM
TWITTER
Edirne Televizyonu Twitter Profili