HASSASİYET BEKLENEN AÇIKLAMALAR !..


Bu makale 2017-01-02 13:14:07 eklenmiş ve 625 kez görüntülenmiştir.
ALİ İHSAN GÜRCİHAN

Sayın Müftümüz, yeni yıla girerken yaptığınız açıklamada demişsiniz ki ;

“Milli Piyango ve şans oyunları,içki ve kumar haramdır.” Yılbaşı kutlamaları için de,”Toplumun yozlaşmasına izin veren bir geleneğin oluşmasına sebebiyet vermesi son derece tehlikeli bir durumdur.”

Sayın Recep Çınar’ın köşe yazısından anladığıma göre; Müftümüzün bu açıklamasının temelinde elbette Dini bilgisi’nin yanında esas olarak Diyanet İşleri Başkanlığı  Din İşleri Yüksek Kurulu’nun aynı kapsamdaki fetvası var.

Gazeteden okuduğum bu uyarılar yetmiyormuş gibi,aynı gün Eski Cami’de Cuma hutbesinde de benzeri söylemleri duyduğumdan bu yana,içerisinde olduğumuz  terör ortamı nedeni ile keşke dedim, dertlendim  ve endişe duydum. Elbette Din Adamlarının bu açıklaması ile bir bağ kurmuyorum ama ne oldu . Sadece yapıcı bir eleştiri anlamında  Müftümüzle paylaşmayı düşündüğüm bu yazıyı hazırladığım gece 39 cana kıyıldı haberi ile sarsıldık. 

Hocam,işin gerçeğini düşünürsek ve biraz duyarlı isek, her gün onlarca Şehit verdiğimiz bir ortamda Ülkemizde  eğlenecek hal ve de huzur zaten yok ki !. Saldırıda ölenlerin çoğunun yabancı olması,ölen Türkler’in ise orada ekmek parası için çalışan insanlar olması bu gerçeği ortaya koymuyor mu ?

Hocam düşünüyorum ve kendi kendime soruyorum;

Cami’de cemaatin nerede ise yarısının cebinde piyango bileti,toto,loto kuponu olduğu bir ortamda söylemlerinizin daha kucaklayıcı ve hoşgörülü olması gerekmez mi ?

 Diyanet İşleri Başkanı’nın açıkladığı gibi,sizlerin de olayı insanlık dışı gördüğünüze ve hiç tereddütsüz  sizin de yüreğinizin  yandığına ve bu olayı lanetlediğinize  inanarak diyorum ki;.

Masum bir şekilde teröre kurban giden bu insanların kaybını , yılbaşı gecesi eğlenirken öldürüldüler diye, sizin yılbaşı ve piyango için yaptığınız açıklamalarda kullandığınız “yozlaşma ve haram” kavramları üzerinden ifade edebilmek  mümkün müdür ?

Kısacası ve açıkçası bu düşünce ve yaklaşım içerisinde son söz olarak diyorum ki ; Dinimize sahip çıktığı iddiası ile Allah adına  insanları katleden canilerin, teröristlerin çığ gibi çoğaldığı hassas bir ortamda, sizler gibi Din Adamlarının söylemlerinin çok  daha dikkatli,kucaklayıcı ve hoşgörülü olması gerekir. 

Ölenlerimize rahmet,ailelerine sabır, yaralılarımıza şifalar diliyorum.Her şeye rağmen yeni yılın huzur ve güven ortamını getirmesi dileği ile. Saygılarımla...

 

                                               

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Edirne\'nin İlk Ve Tek Yerel Televizyonu
© Copyright 2016 Edirne\'nin İlk Ve Tek Yerel Televizyonu. Tüm hakları saklıdır. Bu site Edirne Televizyonu haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır..
INSTAGRAM
Edirne Televizyonu Instagram Profili
KARİYER
ADAŞ TRAKYA GİYİM
TWITTER
Edirne Televizyonu Twitter Profili