DONKİŞOT OLMAK VEYA OLMAMAK….


Bu makale 2017-12-13 14:32:02 eklenmiş ve 220 kez görüntülenmiştir.
İ. Melih Yurduseven

Elimizde mi?

Tabiî ki elimizde.

Başaramayacağın ve haddini aşan bir işe kalkışmak için kimseden icazet veya emir almaya gerek yok.

Donkişot gibi Rocinente isimli çok seri ve atik atınız dahi olsa yine her şeyi iyi düşündükten sonra yapıp yapamayacağınıza, başarıp başaramayacağınıza karar vererek eyleme geçmelisiniz.

Karşınızdaki gücün bir dağ mı yoksa sadece bir tepeden ibaret mi olduğunu peşinen tespit edip ona göre hazırlıklar yapmalısınız.

Boşu boşuna yel değirmeni gibi güçlü dağ gibi sağlam birileri ile mücadele etmek peşinen mağlubiyeti kabul etmek demektir yaşamda.

Mücadele elbette olmalı.

Bir konuda mücadele etmeden peşinen pes etmenin de çok doğru olmadığını elbette kabul ediyorum ama şunu da çok iyi biliyorum ki; denk güçlerin mücadelesindeki görüntü ve sonuç ile farklı güçlerin mücadelesindeki görüntü ayni olmadığı gibi hoş olmayan hatta üzüntü veren durumlara sahne olur.

Siyasette de böyledir her zaman.

Hele hele parti içi mücadelelerde bu durumları çok iyi analiz ederek kispeti giymekte yarar vardır.

Hayatta her insan Donkişot olduğu günleride, yel değirmeni olduğu günleri de yaşar.

İşte önemli olan siyasi yaşamımızda bir göreve talip olurken yarışacağımız insanların hangisi olduğunu bilerek hareket etmeliyiz.

Karşımızdaki büyük bir güç ise yani Yel değirmeni gibi alt edilmesi mümkün olmayan biri ise boşuna hem kendinizi hem de atınızı yani etrafındaki eş dostunuzu ezdirmenin hiçbir anlamı yoktur.

Tabiî ki bunlar benim görüş ve düşüncem.

Yani ben olsam bu şekilde düşünüp karar veririm anlamında yazıyorum bu düşünceleri.

Mesela; bir siyasi parti mensubu olarak yapılan seçimlerde aday olmadan önce bunları düşünerek karar veririm şahsen.

Yani kendimi boşuna ezdirmem.

Bu görüş ve düşüncelerimi son günlerin CHP seçimlerine getirecek olursak, birçok ilçede benim düşündüklerimi düşünenler çoğunlukta olduğu için olsa gerek tek adaylı veya iki adaylı seçimler sonrasında belirlendi.

Ve bu seçimlerdeki belirlemelerde şu anda en büyük güç olarak gösterilen ve görülen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın destek verdiği veya kabullendiği kişiler veya listeler başarılı oldular.

Şunu kabul etmek gerekir ki; şu anda Edirne CHP sinde Recep Gürkan en büyük güçtür, Yel Değirmenidir ve dağdır.

Aslında geçmişte yaşanan olayları bilen, yaşayan ve basın mensubu olarak ta yakinen takip eden biri olarak bu dönemdeki CHP Teşkilatları ile Belediye Başkanı arasındaki ilişkinin çok daha yapıcı ve işbirlikçi boyutta olduğunu görebiliyorum.

Geçmişte Belediye Başkanı kendini Partinin üzerinde görüp ona göre hareket ve tavır sergilerken şimdi Parti ve Partililer Başkanı büyük görüp ona saygı gösteriyorlar.

Sadece Merkezde değil tüm İlçelerde dahi Edirne Belediye Başkanı CHP de kabul edilen ve saygı gösterilen bir isim gözlemlediğimiz kadarıyla.

O nedenle 30 Aralıkta yapılması düşünülen ama Başbakanın Edirne ye gelişi nedeniyle 6 Ocak tarihinde yapılması kararlaştırılan İl Başkanlığı seçiminde de Başkan Recep Gürkan’ın destek verdiği Fevzi Pekcanlı’nın yeniden Başkan olarak seçilmesi büyük ihtimalle mümkün.

Belki de aday dahi çıkmayacak karşısına.

Şu anda Keşan İlçesinin tavrı dışında diğer ilçelerde tam destek olmasa bile seçim kazandıracak çoğunluğu elde etme imkânı var görünüyor.

Bu konuda birkaç köşe yazımız daha olacak tabiî ki.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Edirne\'nin İlk Ve Tek Yerel Televizyonu
© Copyright 2016 Edirne\'nin İlk Ve Tek Yerel Televizyonu. Tüm hakları saklıdır. Bu site Edirne Televizyonu haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır..
INSTAGRAM
Edirne Televizyonu Instagram Profili
KARİYER
ADAŞ TRAKYA GİYİM
TWITTER
Edirne Televizyonu Twitter Profili