BÜROKRATIN BASINA AÇIKLAMA YAPMASI….


Bu makale 2017-12-20 16:29:07 eklenmiş ve 905 kez görüntülenmiştir.
İ. Melih Yurduseven

Çok doğal tabiî ki ama şartı var.

İta amirinin iznini almak koşuluyla.

Yani burada görev yapan bir bürokrat basına açıklama yapabilmesi için İlin Valisinden izin almak zorunda.

29 Yıl devlet Memurluğu yapmış bir kişi olarak bürokratik hiyerarşiyi çok iyi bilirim ve basın mensubu olarak ta hiçbir bürokrata röportaj isteğinde bulunmadım ve zorlama yapmadım.

Bu günlerde bu konu ile ilgili bazı gelişmeleri takip edince bir köşe yazısı yazma gereğini hissettim.

Kafama takılan ilk soru şu oldu; “bir bürokrat yaptığı çalışmalar ve hizmetler konusunda kamuoyunu bilgilendirmek için Valinin iznini aldıktan sonra bu açıklamayı sadece Devletin Basın organı görevini sürdüren Anadolu Ajansına ve TRT ye yapmak zorunda mıdır?”

Yani izni aldıktan sonra bir basın toplantısı düzenleyerek tüm Edirne basınını çağırıp açıklama yapma yetkisi yokmudur?

Bu günlerde gerek İl Kültür ve Turizm Müdürü gerekse de Vakıflar Bölge Müdürü sık sık açıklamalar yaparak vatandaşların bilhassa Tarihi eserler ile ilgili bilgilenmelerini sağlıyorlar.

Çok ta güzel bir hizmet.

Bu konuda AA nın temsilcisi Salih Baran ile TRT nin temsilcisi Yavuz Demir’in çalışmalarını ve haberlerinin sunumunda gösterdikleri başarıları takdirle takip ediyorum.

Sevdiğim ve saygı gördüğüm iki kardeşimin hizmet anlayışındaki uygulamalarını her zaman beğenen ve takdir eden biri olarak son günlerdeki bu röportajları için kutluyorum.

Benim de haber yapmak veya köşemde yazmak için çok arzuladığım Türk Ocağı Binasının onarım çalışmaları, Selimiye Camiinin Turizm cazibesi ve Evliya Kasım Paşa Camiinin restorasyonu ile ilgili açıklamaklarını ajans abonesi olmadığım için yazamıyor ve kullanamıyorum.

Bunun için de bu tür önemli konularda bürokratların basın toplantısı yaparak tüm Edirne basını davet etmeleri gerektiğini düşünüyorum.

İşte o zaman herkes Gazetesine veya Köşesine bu açıklamaları taşır ve benim gibi Ajansa abone olamayan gazeteciler de kullanmış olur.

Ha… Valilik mutlaka iki yayın organı dışında açıklama yapma yetkisi vermiyor ise bir diyeceğim yok ama şayet durum böyle ise Sayın Valimizin bu konuda yardımcı olmasını talep ediyorum şahsen.

Herkes bu kurumlara ve tarihi eserlere giderek haber yaparlar ama yetkili bir kişinin açıklamaları elbette en doğru ve gerçek kabul edilendir.

Hatta tüm Daire Müdürlerinin yaptıkları çalışmalar ile ilgili belirli aralıklar ile basın toplantıları yaparak vatandaşları bilgilendirmesinde yarar var bana göre.

“Akım derken …..”sonradan geleni yapmayacak bürokratlar için de iyi olur ve yaptıkları çalışmalar ve hizmetler basın aracılığı ile kamu oyuna duyurulmuş olur.

Bu isteğim sadece kendim için değil tabiî ki.

Şu anda birçok site sahibi ve günlük gazete dışında gazete çıkartan gazetecilerin birçoğu Ajans abonesi değiller bildiğim kadarıyla.

Zaten konu Devlet hizmetlerinin duyurulmasındaki mecburiyetin varlığının olup olmadığı.

Çokta önemli değil elbette ama olduğu takdirde iyi olacağı görüşündeyim şahsen.

En kısa zamanda Edirne’mizin bir Tarihi eseri ile ilgili tüm basının davet edildiği bir toplantıda bululmak dileğiyle.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Edirne\'nin İlk Ve Tek Yerel Televizyonu
© Copyright 2016 Edirne\'nin İlk Ve Tek Yerel Televizyonu. Tüm hakları saklıdır. Bu site Edirne Televizyonu haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır..
INSTAGRAM
Edirne Televizyonu Instagram Profili
KARİYER
ADAŞ TRAKYA GİYİM
TWITTER
Edirne Televizyonu Twitter Profili