EDİRNE DE SİYASET…


Bu makale 2018-01-05 13:38:43 eklenmiş ve 418 kez görüntülenmiştir.
İ. Melih Yurduseven

Siyaset iktidar olma yani muktedir olma gücünü ele geçirmek için yürünülen yol ve politikaların şekillendiği bir uğraş aslında.

Yani gücü eline geçirmek için emek sarf edilip gayret gösterilen arena.

Bunun için de belli bir dönemden sonra yasalar ile siyasi partiler kurulmuş ve ülke yönetimini ele geçirebilmek için çalışmalar sergilenmeye başlamış.

Tabiî ki siyasette belli bir dönem sonra hileler ve entrikalar devreye sokulmaya ve hiçte hoş olmayan ve milli iradeyi zedeleyecek yollara dahi tevessül edilerek bir anlamda siyasetin çirkinleşmesi de mukadder olmuştur.

1950 sonrasında ülkemizde çok partili hayatın başlamasından sonra yönetimler zaman zaman sekteye uğratılmış olsa da Ülke olarak yine de sağduyunun hâkim olduğu ve demokrasiyi özümsemiş ve benimsemiş olan Milletimizin üstün destek ve gayretleri ile bu günlere gelmeyi başardık çok şükür.

Şu anda dünyada yaşanan olumsuzluklar dolu olaylara rağmen ülkemiz yine güçlü bir ülke olduğunu her fırsatta dosta düşmana göstermeyi başarmıştır.

Aslında siyaset iktidar ve muhalefet olmak üzere iki olgunun mücadelesidir de.

İktidarı ve yönetmeyi eline geçirenlere karşı yönetilen yani geçirememişler arasındaki çekişmenin tatlı rekabetidir ayni zamanda.

Muhalefet, iktidarın yönetim şeklinde gördükleri aksaklıkları dile getirerek kendisinin bu görevde olması halinde daha mükemmelini yapacağını iddia etmesidir.

Ülkemizde Ulu Önder Atatürk tarafından kurulmuş bir parti olmasına rağmen Cumhuriyet Halk Partisi en fazla muhalefette kalan parti olmuştur bu güne kadar.

Ondan sonra gelen birçok yeni partiler kurulup ülke yönetimlerinde söz sahibi olmalarına rağmen o bir türlü iktidarı eline geçirme şansını kısa dönemler dışında bulamamıştır.

Niçin ve nedenini siyaset bilimcilerine bırakalım ve Edirne de siyaset kurumu nasıl işliyor ona da biraz değinelim.

Edirne herkesin de kabul ettiği gibi modern bir yaşam tarzı, okumuşluk oranı en yüksek, sağduyu sahibi insanların çoğunlukta olduğu olgun insanların yaşadığı tarih ve kültür şehridir.

Bu nedenle de siyasette Edirne de bir başkadır.

Kimse kimsenin görüş ve düşüncesine karışma ve müdahale etme gibi bir ilkelliğe asla tevessül etmez ve kimse kimseyi görüş ve düşüncesi nedeniyle yermez ve hor görmez.

İsteyen istediği partiyi alenen destekler ve hiçbir müdahale ile de karşılaşmaz.

Edirne’mi böyle medeni bir şehir olunca siyaset ile uğraşanlarda diğer ilere göre daha rahattırlar.

Bu güne kadar hiçbir seçimde hiçbir parti için yasak bölge olarak ilan edilip sokulmamış yer yoktur ve olmamıştır da.

İsteyen istediği mahallede ve kahvede siyaset yaparak partisinin politikalarını çekinmeden yapar ve uğurlanır.

Peki 2019 seçimlerine bir yıldan fazla bir zaman olmasına rağmen şu anda Edirne’de siyaset nasıl yürü yora bir bakalım.

Ak Parti ve CHP de örgütlenme çalışmaları son aşamaya geldi.

Her iki partide de hareketli günler yaşandı tabiî ki.

Hoş,Ak Partide seçim heyecanı diye bir durum olmamasına rağmen iktidar partisi oluşu nedeniyle Başbakanın gelmesi bir anlamda şehre heyecan kattı sayılır.

CHP öyle değil.

Demokrasinin tüm gereklerini yerine getiriyor ve İl, İlçe, Gençlik, kadın hatta delege tespitleri bile seçimle belirlendiği için heyecan ve çekişme had safhada oluyor.

Yarın son seçimleri olan İl Başkanlığı seçimini de tamamlayıp 2019 seçimlerine hazırlanacak kadroları ile çalışmalara başlayacaklar.

Edirne de kendisinden çok şey beklenen İYİ Partinin Edirne’deki çalışmalarını ben ve birçok kişi görmediğini söyleyebiliyor.

Ne yapıyorlar bilemiyoruz ama Genel Politikada da İYİ Partinin beklenen muhalefeti yapamadığı için seçmenin gözünde hafif kalmaya başladığı da söylenenler arasında.

Bizden söylemesi.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Edirne\'nin İlk Ve Tek Yerel Televizyonu
© Copyright 2016 Edirne\'nin İlk Ve Tek Yerel Televizyonu. Tüm hakları saklıdır. Bu site Edirne Televizyonu haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır..
INSTAGRAM
Edirne Televizyonu Instagram Profili
KARİYER
ADAŞ TRAKYA GİYİM
TWITTER
Edirne Televizyonu Twitter Profili