3 Aralık 2022
5.4 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEADD, DİL BAYRAMI’NIN 90’INCI YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLADI

ADD, DİL BAYRAMI’NIN 90’INCI YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLADI

-

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Edirne Şubesi tarafından Dil Bayramı’nın 90’ıncı yıldönümü dolayısıyla dayanışma kahvaltısı düzenlendi.

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Edirne Şubesi binasında Dil Bayramı’nın 90’ıncı yıldönümü dolayısıyla dayanışma kahvaltısı düzenlendi. Kahvaltı etkinliğine ADD üyeleri yoğun katılım gösterdi. 

Burada konuşma yapan ADD Edirne Şube Başkanı Celil Özcan “Türk demek Türkçe demektir, ne mutlu Türküm diyene” ifadelerini kullandı.

Atatürkçü Düşünce Derneği adına basın açıklamasını ADD Edirne Şubesi Saymanı Gökay Bilgin okudu.

Bilgin’in okuduğu basın açıklamasında: “Arapça, Farsça, Osmanlıca sözcük ve tamlamalar havalarda uçuşmaktadır ve moda haline gelmiştir. Önderimiz Atatürk’ün inancı, direnci ve dil sevgisiyle bunlarla mücadele edeceğiz. Dilimizi unutanların; özünden, halkından uzaklaşanların düştüğü durumlar tarih kitaplarında yer almaktadır. Aynı hataları yapanları, Türkçenin, dünyanın en zengin dillerinden biri olduğunu unutanları, unutturmak isteyenleri uyarıyoruz. ‘Dilin ulusal ve zengin olması, ulusal duygunun gelişmesinde başlıca etkendir.’ Yani yerli ve milli olmanın yolu, boş sözlerden değil, uygulamalardan ve en önemlisi dilden geçer. Zengin dilimizi sevelim, koruyalım, geliştirelim, yayalım, yaşatalım. Dilimizi yabancı dillerin boyunduruğundan kurtaralım. Bu görev bizim.” ifadelerine yer verildi.

Dayanışma kahvaltısına dernek üyelerinin yanı sıra bazı siyasi parti ve STK temsilcileri de katılım gösterdi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi