31 Mayıs 2023
27.7 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEETUS ÜCRETLERİ ZAMLANDI, NAKİT BİNİŞ 8,75 TL OLDU

ETUS ÜCRETLERİ ZAMLANDI, NAKİT BİNİŞ 8,75 TL OLDU

-

Edirne’de şehir içi toplu ulaşım ücretleri zamlandı. Belediye Meclisinin zam kararının ardından ETUS ücretleri öğrenci 3,80 TL’den 4,75 TL’ye, kartlı biniş 5,50 TL’den 6,88 TL’ye, nakit biniş 7 TL’den 8,75 TL’ye yükseldi. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, akaryakıt fiyatlarının eski haline gelmesi durumunda ulaşım fiyatlarının düşürüleceğinin sözünü verdi.

Edirne Belediye Meclisi’nin Ağustos ayı toplantısı Atatürk Kültür Merkezi’ndeki yeni salonunda gerçekleştirildi. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan başkanlığında yapılan toplantıda ulaşım zammını içeren gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı.

Son dönemde akaryakıt fiyatları ve diğer girdi maliyetlerindeki artıştan dolayı şehir içi toplu taşıma ücretlerinin güncellenmesi ile ilgili maddenin görüşülmesinin ardından konuşan Belediye Başkanı Recep Gürkan, devletin toplu ulaşımda 65 yaş ve üzeri vatandaşların ücretsiz taşınmasıyla ilgili kararının sektörü zor durumda bıraktığına dikkat çekti.

Gürkan, “Bir karar alıyorsunuz diyorsunuz ki bugünden itibaren ayakta yolcu taşıma ruhsatı olan bütün araçlarda kamunun özel sektörün fark etmiyor. Bütün araçlarda 65 yaş ve üzeri ücretsiz taşınacaktır. Ben ticaret yapıyorum, para kazanmak için geçimimi sağlamak için bu işi yapıyorum. Ben niye 65 yaşı bedava taşıyayım. Sizin karar alma yetkiniz var, bir karar aldığınız diye bunu bana nasıl yüklersiniz. Burada adalet var mı, yok. Ticari etik var mı yok. Hukuk var mı yok. Hak var mı yok bu hak gaspıdır. Çıkarsın altına da yazarsın bunlar devlet tarafından finanse edilecek diye. Bakın 2011’de bu tebliğ çıkarıldı, 2011’de özel halk otobüsleri dava açtı, daha mahkeme davaya bakmadı. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir uygulama göremezsiniz. Bedelini ödersiniz istediğiniz kararı alırsınız.

Belediye başkanı olarak bugün bir karar alayım ben, Edirne’deki bütün halı sahalarda gece 10’dan sonra 30 yaş üstü ücretsiz futbol oynayabilir. Veya bir karar alalım, Edirne’deki bütün şarküteriler belirli yaş üzerindekilere her gün 100 gram beyaz peyniri ücretsiz verecek. Aynı şey bu. Vatandaşın isyan ettiği itiraz ettiği husus değil. Bu doğra bir karar değil” dedi.

Başkan Gürkan, fiyatların eski haline gelmesi durumunda ulaşım fiyatlarının düşürüleceğinin sözünü verdi.

Gürkan, “Fiyatlar da patlayınca bu noktaya geldi. Ben Edirne Başkanı olarak şu sözü veriyorum. Fiyatlar eski haline geldiğinde ulaşım fiyatlarının eski haline çekilmesini ben bu meclise getireceğim” dedi.

Daha sonra şehir içi ulaşım ücretlerinin güncellenmesiyle ilgili madde meclis üyelerinin oylarına sunuldu. Yolcu indi bindi ücretlerine zam yapılması teklifi, mecliste oy çokluğu ile kabul edildi.

Zam kararının ardından ETUS ücretleri Öğrenci 3 lira 80 kuruştan 4 lira 75 kuruşa, kartlı biniş 5 lira 50 kuruştan 6 lira 88 kuruşa, nakit biniş ise 7 liradan 8 lira 75 kuruşa yükseldi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi