21 Eylül 2022
15.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNESUNAY AKIN’DAN ‘BAĞIMSIZLIK YOLUNDA LOZAN’ GÖSTERİSİ

SUNAY AKIN’DAN ‘BAĞIMSIZLIK YOLUNDA LOZAN’ GÖSTERİSİ

-

Şair, Yazar Sunay Akın, ‘Bağımsızlık Yolunda Lozan’ isimli tek kişilik gösterisiyle Edirnelilerle buluştu. Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuarı salonunda gerçekleştirilen gösteriye vatandaşlar yoğun ilgili gösterdi. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Aklı yerinde olan her Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı bugünle ve Lozan ile gurur duyuyor” diyerek, Edirne’nin Karaağaç mahallesinin, Lozan Antlaşması sonucu Türk toprağı olduğunu hatırlattı.

Şair, Yazar, Gazeteci, Araştırmacı ve Tiyatro Oyuncusu Sunay Akın, Lozan Barış Antlaşması’nın 99’ncu yıldönümünde Edirnelilerle buluştu. Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuarı salonunda gerçekleştirilen gösteriyi Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın yanı sıra, kentte bulunan CHP’li il belediye başkanları, belediye başkan yardımcıları ile çok sayıda vatandaş izledi.

Sunay Akın, ‘Bağımsızlık Yolunda Lozan’ isimli tek kişilik gösterisinde Edirnelilere seslenerek, Atatürk’ün aleyhinde konuşanlara ya da Atatürk’ü hiç ağzına almayanlara Atatürk düşmanı denilmemesi gerektiğini belirterek şunları söyledi:

Akın, “Sizden bir ricam var sevgili Edirneliler; bilgisizliğin karanlığında yaşayıp, bilgisizliğin karanlığından Atatürk’e hakaret edenlere, bilgisizliğin karanlığından Atatürk’ün aleyhinde konuşanlara ya da Atatürk’ü hiç ağzına almayanlara Atatürk düşmanı demeyin. Çünkü Atatürk ölünce, onun öldüğünü duyan yaşlı bir adam çok uzaklardan, gardırobunu açıyor ve naftalinli üniformayı çıkarıyor ve giyiyor, İstanbul’a geliyor Atatürk’ün naşına eşlik ederek Ankara’ya kadar gidiyor William Bert. Atatürk’ün Çanakkale’de yendiği İstanbul’dan kovduğu William Bert’i. Onlara Atatürk düşmanı demeyin çünkü onlar Atatürk’ün düşmanı bile olamazlar.

Tarihi tarih yapan saltanat, güç, iktidar saray değildir. Tarihi tarih yapan sadece insandır.

Atatürkçü düşünce demek, Atatürkçülük demek bilginin yolunda yürümekten başka bir şey değildir. Bu da okuyarak olur” dedi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Sunay Akın’a gösterisi nedeniyle teşekkür etti. Gürkan, Edirnelilerin Lozan’la onur duymasının iki önemli nedenini açıkladı.

Gürkan, “Bugün Lozan’ın yani Türkiye Cumhuriyeti’nin tapu senedinin o dünyanın en zor tapu dairesinden yani emperyalistlerin elinden alınışının 99’ncu yıldönümü. Aklı yerinde olan her Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı bugünle ve lozanla gurur duyuyor. Tıpkı bizim gibi. Edirnelilerin lozanla onur duymasının iki nedeni daha var. Çok önemli iki nedeni. Bir Edirne’mizin en güzel mahallesi olan Karaağaç, Lozan Antlaşmasıyla Türk toprağı olmuştur. Onun Türk toprağı oluş tarihi de 24 Temmuz 1923’tür. Bunun da mimarı Türkiye Büyük Millet Meclisi heyetinin başkanı olan, Dışişleri Bakanı olan İsmet İnönü’dür. Bizim Lozanla üçüncü kez gurur duymamızın nedeni o Türkiye Büyük Millet Meclisi heyeti Başkanı İsmet İnönü’nün bir unvanı daha vardır. O da Edirne Milletvekili İsmet İnönü’dür. Kurucu mecliste, Türklerin o makus tarihini değiştiren Gazi TBMM’de Edirne’nin beş Milletvekili vardı. İkisi Mehmet Şerif Aykut ve Faik Kaltakkıran, Edirneli. Bir özellikleri daha var. İkisi de Trakya- Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin kurucuları. Çok iyi Kemalistler. Bunların dışında gazi mecliste üç milletvekili daha var. Üçüncüsü Cafer Tayyar Eğilmez Paşa, Dördüncüsü kurtuluş savaşının başlangıcının bir anlamda kırılma noktası, olumlu anlamda söylüyorum. Mustafa Kemal onu ziyarete gittiğinde Erzurum’da biraz da çekinerek gider. Ya kapıları açmazsa, ya bizimle mutabık kalmazsa diye. Ama o gelir, askeri üniformasını çıkarmış sivil olmuş Mustafa Kemal’in karşısında asker selamını verir der ki; “Paşam ordu ve ben emrindeyiz”. Ve arabasını Mustafa Kemal’e tahsis eder. Kazım Karabekir. Bu beş milletvekili bizim kurucu meclisimizin temsilcilerimiz, bizim gururlarımız. Ne mutlu ki Edirnelilere; Edirne’nin havasını teneffüs etmiş, ekmeğini yemiş, suyunu içmiş İsmet İnönü, Lozan’ın Türkiye Cumhuriyetinin tapusuna Türkiye Büyük Millet Meclisi adına imza atan heyetin başkanı. Bu onur bizim için çok büyük” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi