3 Haziran 2023
15.5 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEYERELEDİRNE ŞOFÖRLER ODASI BAŞKANLIĞINA ALİ ŞAHİN SEÇİLDİ

EDİRNE ŞOFÖRLER ODASI BAŞKANLIĞINA ALİ ŞAHİN SEÇİLDİ

-

Edirne Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odasının seçimli olağan genel kurulu yapıldı. Üç adayın başkanlık için yarıştığı genel kurul, büyük bir çekişmeye sahne oldu. Edirne Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Ali Şahin, 324 oy alarak yeniden başkan seçildi. Seçimlerde Hakan Giyik’in listesi 267, Erdal Çağlayan’ın listesi ise 262 oy aldı.
 

Edirne Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odasının 31’nci Olağan Genel Kurul Toplantısı Edirne Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda gerçekleştirildi. Divan başkanlığını Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz’ün yaptığı genel kurul toplantısına Edirne Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ayhan Can, Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Önder Özcan, Saadet Partisi İl Başkanı Sinan Tekin’in yanı sıra çevre ilçelerin Şoförler Odası Başkanları ile oda üyeleri katıldı.

Edirne Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Ali Şahin, yaptığı konuşmada odanın yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Şahin, “ETUS araçlarının bekleme yaptıkları durak yerleri ve taksi duraklarıyla ilgili gerekli çalışmalar yaparak duraklardaki eksikliklerle ilgili tespit yaptık Valilik ve Belediye Başkanlığı ile görüşerek yeni duraklarla ilgili girişimlerde bulunduk ve projeyi hayata geçirdik. Şehir İçi toplu ulaşım hizmeti veren Serhat Birlik ETUS kooperatifinin fiyat tarifelerini ve taksici esnaflarımızın fiyat tarifelerini bir araya gelerek alınan ortak kararlar doğrultusunda belediye başkanlığına zam talebinde bulunduk. Korsan taşımalar konusunda duraklardan gelen talepleri ilgili yerlere şikayette bulunarak korsan taşımacık yapanlara karşı mücadelemizi daima verdik” dedi.

Daha sonra yönetim, denetim, faaliyet raporları oy birliği ile kabul edildi.

Edirne Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Ali Şahin, EUTUS Başkanı Hakan Giyik ve Taksici esnaflarından Erdal Çağlayan’ın başkan adaylığı için yarıştığı genel kurulda, başkan adaylarının konuşma sırası kura ile belirlendi.

Başkan Adaylarından ilk olarak söz alan isim Hakan Giyik oldu. Giyik, mevcut oda başkanı Ali Şahin’i eleştirdi.

Giyik, “biz ekonomik anlamdaki sıkıntılarımızı basında bağıra bağıra söylerken bir kere bile olsun oda başkanından telefon almadık savunulmadık. O yüzdendir ki bu yıl genel seçimler var ve 2023 yılında da yerel seçimler olacaktır. Edirne’nin bütün ya da büyük şehir olma ihtimali yüzde 90 gibi gözüküyor. Bütün ya da büyük şehir olduğunda bütün saldırılar ETUS’a olacağı için bunları savunacak bir liderin oda başkanlığında olması gerekiyor. O yüzden ben iki aday arkadaşıma güvenmiyorum.  Çünkü biz toplu ulaşımda çok donanımlı ve bilinçliyiz. Mevcut başkan batırdığımızı ima etmeye çalışmış, ama unutmasın ki o dönemde kendisi benim başkan vekilimdi. Madem ben batırdım sen çıkarsaydın neden müdahale etmedin. Şoförler odasının personel maaşlarını verdiğini söylemiş eskiden verilmiyordu demiş. Tamam da sen önceki dönemde de odada yöneticiydin niye maaşları verdirmedin. Böyle yalan dolan lekelemeyle bu işler olmuyor. Çamur at izi kalsın. Şunu kabul etmelisin bu işi beceremedin, gezmekle makamı boş bırakmakla temsilcilik olmaz. Tüm borcu kapattığını söylemişsin orada da yalan söylüyorsun. Odanın kirasını hiç ödememişsin bu borç değil mi” dedi.

Başkan Adaylarından Erdal Çağlayan, 26 yıldır taksicilik yaptığını, ancak sorumluluk almadığı yönünde kendisine yönelik eleştirilere yanıt verdi.

Çağlayan, “ben bizim camiaya ne yaptım biliyor musunuz aday olarak en büyük hizmeti yaptım.  Bizim camia eskiden 10 kişi bir araya gelemezken camiayı bir araya topladık biz. Eskiden Şoförler odası yönetimi bizim camiayı ciddiye almazken şu anda hiç kimsenin vazgeçemediği camia olduk. Daha önce seçimlere girdim ve kaybettim sıkıntı yok. Bizim önceliğimiz hiçbir zaman kazanmak değildi. Başımız dik gelelim, başımız dik inelim o kürsüden. Seçim sürecinde hiçbir arkadaşıma yalan atmadım tehdit etmedim. Tehdit ettirmedim. Hiçbir arkadaşıma bana oy vermedi destek vermedi diye gönül koymadım. Bu süreci böyle geçirdim. Bunlar benim yalnız başıma Erdal Çağlayan olarak bizim camiaya yapmış olduğum katkılar küçümsenebilir mi. Kimseden maddi çıkar beklemeden, siyasi nüfuza sahip olmadan. 26 yıllık meslek hayatımda ne mesleğime ne da alnıma kara sürdürmemenin gururu var bende” dedi.

Mevcut Oda başkanı ve Başkan Adayı Ali Şahin ise kendisine yönelik eleştirilere yanıt verdi.

Şahin, “ Benimle ilgili olumsuz şeyler söylediler, söylemekte haklılar da. Zaten genel kurul yapmamızın sebepleri bunlar. Biz 2018 yılında seçildik Erdal Çağlayan ile yarışmıştık, 14 oy fakla kazandım seçimi. Ama 14 oyla kaybeden arkadaşım benim elimi sıkıp başarılar diledi, böyle yapmayanlar çok var. Erdal Çağlayan’a teşekkür ediyorum. Hakan Giyik, benim başkanımdı 5 yıl beraber çalıştık. 2018 yılında Oda başkanı olmamda en büyük pay sahibi Hakan Giyik’indir. Teşekkür ediyorum. Bunlar geçmiş dönemde de yaşanmış şeyler.

Kimse kimseye baskı yapmaya gerek yok. Daha önce de böyle şeyler yapmadım, benim tarzım değil bunlar. Ama ne olursa olsun kim sandıktan çıkarsa çıksın o bizim bundan sonra başkanımızdır. Nasıl benim arkamda devam ettiyseniz, Hakan başkan kazanırsa onun arkasında yürüyeceğiz, Erdal Başkan kazanırsa onun arkasında yürüyeceğiz. İkisi de tecrübeli, eksiklerimiz vardır. Hepimiz dört dörtlük değiliz. Edirne küçük yer, herkes herkesi biliyor. Üç adayız, üçümüzün de geçmişte çok şeyler paylaştığımız durumlar oldu. İki adaya da başarılar diliyorum. Sandıktan ne çıkarsa çıksın. Genel kurula camiaya hepimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Başkan adayları yönetim kurumu üyeleriyle birlikte basın mensuplarına poz verdi.

Daha sonra seçimlere geçildi. Toplam bin 92 üyesi bulunan Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası seçimlerinde 858 üye oy kullandı. Seçimlerde kırmızı liste ile yarışan Ali Şahin, 324 oy alarak tekrar başkan seçilirken, Mavi liste ile yarışan Hakan Giyik 267, Beyaz liste ile yarışan Erdal Çağlayan ise 262 oy aldı. 5 oy ise geçersiz sayıldı.

Ali Şahin Başkanlığındaki yeni yönetim kurulu üyeleri şu isimlerden oluştu:

Turgay Kaplan, Seygi Güdücü, Remzi Meriç, Egemen Fidancı, Alican Özcan, Mecit Ziya, Mustafa Kulaksız, Özden Serbes.

 Denetim kurulu üyeliklerine ise Turgay Sayan, Mehmet Topaloğlu ve Hakan Köroğlu seçildi. 

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi