25 Temmuz 2024
20.4 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNE1 MAYIS’A DAVET ETTİLER

1 MAYIS’A DAVET ETTİLER

-

Edirne Emek ve Meslek Örgütleri Platformu, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlamak amacıyla Edirnelileri alanlara davet etti. Saraçlar Caddesi’nde gerçekleştirilen basın açıklamasını okuyan Türk-İş Edirne İl Temsilcisi Zeki Şişko, “Taleplerimizi haykırmak, yoksulluğa ve hayat pahalılığına hayır demek için tüm halkımızı 1 Mayıs’ta alanlara davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Edirne Emek ve Meslek Örgütleri Platformu bileşenleri, Edirnelileri 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlamaya davet etmek üzere bugün Saraçlar Caddesi’nde bir araya geldi.

Basın açıklamasını okuyan Türk-İş Edirne İl Temsilcisi Zeki Şişko, 1 Mayıs saat 11.30’da Şükrüpaşa İlkokulu önünde toplanacaklarını ve saat 13.00’de Atatürk Anıtı’nda basın açıklaması gerçekleştireceklerini duyurdu.

Şişko, “Edirne Emek ve Meslek Örgütleri Platformu olarak 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü büyük bir coşkuyla kutlama hazırlığındayız. Bizler; işçiler, memurlar, emekçiler, emekliler bu ülkenin büyük çoğunluğuyuz. Bizler üretiyoruz, bizler çalışıyoruz, bizler bu ülkenin tüm değer ve güzelliklerini emeğimizle var ediyoruz ve insanca yaşamayı hak ediyoruz.Ancak bugünlerde değil insanca yaşamak, hayatta kalmak dahi giderek zorlaşıyor. Bu yüzdendir ki haklarımızı dile getirmek için 1 Mayıs’ta alanlarda olacağız.

1 Mayıs’ta taleplerimiz: Emeğin ve emekçinin sömürülmediği, sendikal hak ve özgürlüklerin, örgütlenmenin, hak arama yollarının önünün açıldığı, grevlerin yasaklanmadığı, herkesin güvenceli, kadrolu çalıştığı bir işinin ve insanca yaşamaya yetecek bir ücretinin olduğu, ekonomik krizlerin, salgınların, depremlerin, afetlerin faturasının halka ve emekçilere yıkılmadığı, kimsenin kimliğinden, inancından, cinsiyetinden dolayı ikinci sınıf yurttaş muamelesi görmediği, kadınlara yönelik şiddet, taciz ve tecavüzün son bulduğu, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin ortadan kaldırıldığı, düşünce ve ifade özgürlüğünün suç olarak değerlendirilmediği ve cezalandırılmadığı, eğitim ve sağlık hizmetlerinin nitelikli ve parasız olduğu, emeklilik düzenlemelerindeki adaletsizliğin giderildiği, emeklilerin insanca yaşayabileceği bir maaş aldığı, ekoloji ve çevre katliamlarına son verildiği, çocukların en temel hakları olan beslenme, barınma, sağlık ve eğitim gibi temel ihtiyaçlarının karşılandığı, cinsel istismar ve ihmallerin yaşanmadığı, yaşlarına uygun olmayan işlerde ve iş güvenliğinin sağlanmadığı işyerlerinde çalıştırılmadığı, emeğin, eşitliğin, özgürlüğün, demokrasinin, barışın, laikliğin egemen olduğu bir dünya ve ülke istiyoruz…

Taleplerimizi haykırmak, yoksulluğa ve hayat pahalılığına hayır demek içintüm halkımızı 1 Mayıs’ta alanlara davet ediyoruz.” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side