21 Mart 2023
7.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNE10 İLDE OHAL İLAN EDİLDİ

10 İLDE OHAL İLAN EDİLDİ

-

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından arama-kurtarma çalışmaları 10 ilde devam ediyor. Afetle ilgili son gelişmeleri paylaşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, can kaybının 3 bin 549’a yükseldiğini, yaralı sayısının ise 22 bin 168 olduğunu açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca depremden etkilenen 10 ilde, 3 aylık süreyle olağanüstü hal ilan edildiğini de duyurdu.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler, başta Hatay, Gaziantep, Adıyaman ve Malatya olmak üzere 10 şehirde büyük yıkıma neden oldu. Tüm şehirlerde arama-kurtarma çalışmaları devam ederken; yaşanan afetle ilgili son gelişmeleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, can kaybının 3 bin 549’a yükseldiğini, yaralı sayısının ise 22 bin 168 olduğunu ifade etti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “3 bin 549 vefatımız, 22 bin 168 yaralımız var. En büyük tesellimiz şu ana kadar 8 binin üzerinde vatandaşımızın enkaz altından sağ olarak kurtarılmış olmasıdır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca, depremden etkilenen 10 ilde 3 aylık süreyle olağanüstü hal ilan edildiğini de duyurdu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Anayasanın 119. maddesinin bize verdiği yetkiye dayanarak OHAL ilan etme kararı aldık. Depremin yaşandığı 10 ilimizi Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi olarak ilan ediyoruz. Deprem yaşanan 10 ilimizi kapsayan ve 3 ay sürecek OHAL kararıyla ilgili Cumhurbaşkanlığı ve Meclis süreçlerini hızla tamamlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi