25 Nisan 2024
16.6 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNE117 BİN KARPUZ FİDESİ DAĞITILACAK

117 BİN KARPUZ FİDESİ DAĞITILACAK

-

Karpuz Üretiminin Arttırılması Projesi kapsamında Edirne Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından il genelindeki 50 üreticiye 285 dekar alanda ekilmek üzere 117 bin aşılı karpuz fidesi dağıtılacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Tarım Arazilerinin Kullanımının etkinleştirilmesi için çeşitli projeler yapılacağı açıklanmış; Edirne’de de bu yıl 8 adet Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi uygulamaya konulmuştu. Projelerden biri olan Karpuz Üretiminin Artırılması Projesinin tanıtımı ve ilk tohumların dağıtımı da, önceki gün Uzunköprü İlçesi Kavakayazma köyünde Tarım ve Orman İl Müdürü Atilla Bayazıt, Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan ve üreticilerin katılımıyla yapıldı.

Törende konuşan Edirne Tarım ve Orman İl Müdürü Atilla Bayazıt, “İlimiz karpuz üretimine baktığımızda; 2022 yılında İlimizde 6 bin 600 dekar alanda karpuz ekimi yapılmış ve 28 bin 500 ton üretim gerçekleşmiştir.
Bu projemizle; İlimizin karpuz üretim alanı ve üretim miktarının artırılması ile küçük ölçekli bitkisel üretim işletmelerinin gelirlerinin artırılması ve çeşitlendirilmesi,
Sulama imkânı bulunan arazilerde getirisi daha karlı ürünlerin yetiştirilmesi,
Özellikle İlimizin karpuz üretiminde de söz sahibi olan Kavakayazma köyümüz gibi lokal alanlarda üretimin arttırılması ile buralarda güçlü, sürdürülebilir bir pazarın oluşmasını sağlayarak, öncelikle ilimizin ihtiyacı olmak üzere bölgemizin ihtiyacını karşılayabilecek bir üretim üssüne dönüşmesi amaçlanmaktadır.
Ayrıca hayata geçirdiğimiz bu projenin, Bakanlığımızca uygulanmaya başlanan; Kent Tarımı Modeli ile üretim merkezlerini, tüketim merkezlerine yakınlaştırarak şehirde yaşayanların daha kısa zamanda taze ve ucuz sebze/meyveye erişiminin sağlanması, lojistik maliyetlerinin düşürülmesi, nakliyeden kaynaklanan kayıpların azaltılması, yerinde üretim, yerinde tüketim, yerinde istihdam hedefleriyle de örtüşmekte olduğunu belirtmek istiyorum.
Projemiz kapsamında Uzunköprü ve Meriç ilçemizde 50 üreticimize 285 dekar alanda dikilmek üzere toplam 117 bin adet aşılı karpuz fidesinin dağıtımı gerçekleştirilecektir. Proje sonucunda 2 bin ton karpuz üretiminin gerçekleşmesi beklenmektedir. 1 milyon 123 bin 200 TL olan proje bedelinin yüzde 25’i olan 280 bin 800 TL’si çiftçi katkısı, yüzde 75’i olan 842 bin 400 TL’si Bakanlığımız bütçesinden hibe olarak karşılanmıştır. Projemizin üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side