25 Nisan 2024
16.6 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNE1944'TE AUSCHWİTZ KAMPI'NDA ÖLDÜRÜLEN ROMANLAR UNUTULMADI

1944’TE AUSCHWİTZ KAMPI’NDA ÖLDÜRÜLEN ROMANLAR UNUTULMADI

-

2 Ağustos 1944’te Auschwitz Kampı’nda öldürülen Romanların anısına Edirne’de anma etkinliği düzenlendi.

‘Roman Soykırımı Anma Günü’ nedeniyle Edirne Kent Konseyi Roman Çalışma Grubu tarafından etkinlik düzenlendi. Etkinlikte; 2 Ağustos 1944’te Auschwitz Kampı’nda hayatlarını kaybeden Romanların anısına Meriç Nehri’ne çiçekler bırakıldı.

Etkinliğe; Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Hamdi Zafer, Trakya Üniversitesi Roman Dili ve Kültürü Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Gökhan Ilgaz, Edirne Kent Konseyi Başkanı Nihat Çolak ve yönetim kurulu üyeleri, Kent Konseyi Roman Çalışma Grubu Başkanı Turan Şallı ve grup üyeleri ile Roman vatandaşlar katıldı.

Etkinlik; bir dakikalık saygı duruşunda bulunulmasıyla başladı.
Edirne Kent Konseyi Roman Çalışma Grubu Başkanı Turan Şallı, Romanların katledilişinin 78. yıl dönümünde hüzün ve acı yaşadıklarını söyledi.
Turan, “2. Dünya Savaşı’nda Nazi rejiminin Romanlara yönelik kitlesel soykırım yaptı. 2. Dünya Savaşı sırasında Nazi rejimi ve işbirlikçilerinin desteğiyle 500 bin Roman ve Sinti’nin katledildiğinden söz edilmektedir. 2-3 Ağustos 1944’te kamplardaki Çingeneler bir gecede yok edildiler. Bu gibi benzer olayların bir daha yaşanmamasını temenni ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

Etkinlikte konuşan Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Hamdi Zafer, hayatını kaybedenleri rahmet ve minnetle andıklarını söyledi.
Yapılan etkinliğin geleneksel hale gelmesini temenni eden Zafer, Trakya Üniversitesi’nin de bu konulara her zaman destek olduğunu aktardı.

Edirne Kent Konseyi Başkanı Nihat Çolak ise Romanların Edirne’de önemli bir nüfus yoğunluğunun bulunduğunu vurguladı.
Çolak, “Nazi rejiminde kadın ve çocuk demeden binlerce Roman katledildi. Birçok zaman bayramlarında, neşeli günlerinde, sevinçlerinde hep beraber onlarla birlikte neşelerini, sevinçlerini paylaştık. Ancak bugün Roman insanlarının en üzücü günlerinden birisi. Bugün Porajmos diye tanımlanan Roman soykırımının 78’inci yıl dönümü. Tarihçilerin söylediğine göre, İkinci Dünya Savaşı’nda 200 ile 800 bin arasında Roman insan soykırıma maruz kaldı. Bu bir insanlık suçu, soykırım. Bu aslında faşizmin gerçek yüzü. Bizler bugünü unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi.

Konuşmaların ardından katılımcılar, Meriç Nehri’ne rengarenk çiçeklerden oluşturulan çelenk ve Romanların uluslararası bayrağını bıraktı.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side