24 Haziran 2024
33.2 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNE22 METRELİK BADEM EZMESİ YAPTILAR

22 METRELİK BADEM EZMESİ YAPTILAR

-

Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri kapsamında Edirne’de 22 metrelik badem ezmesi yapıldı. Saraçlar Caddesi’nde sergilenen 22 metrelik badem ezmesi, dilimlenerek vatandaşlara ikram edildi.

Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri kapsamında Edirne’nin meşhur lezzetleri tanıtılmaya devam ediyor. Bu doğrultuda kentin en meşhur lezzetlerinden biri olan badem ezmesi, Şekerlemeci Arif Meriç tarafından 22 metre uzunluğundaüretildi. 22 metrelik badem ezmesi, Edirne Valisi Yunus Sezer ve Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sezai Irmak’ın da katılımıyla Saraçlar Caddesi’nde kurulan masada sergilendi.

22 metrelik badem ezmesi, Trakya Üniversitesi Arda Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı öğrencileri tarafından dilimlenerek vatandaşlara ikram edildi.

Etkinlik hakkında açıklamalarda bulunan Vali Sezer, Edirne’nin gastronomik ürünlerinin tanıtılmasının çok önemli olduğunu ifade etti.

Vali Sezer, “Türkiye genelinde bizim Türk mutfağı ile ilgili geleneksel yemeklerimiz tanıtılıyor. Bugün de Arif ustamız bizi Edirne’nin yaklaşık 600 yıllık bir geçmişi olan badem ezmesiyle buluşturdu. 22 metrelik bir denememiz var. Bir rekora doğru gidiyor. Önümüzdeki yıl belki bir kilometreye kadar uzatacağız bunu. Bizim tabii saray mutfağımız, Rumeli mutfağımız, büyük bir gastronomi kültürümüz var. Bunlardan sadece bir tanesi bizim hem kurabiyemiz, hem badem ezmemiz. Burada bir sürü aşçı adaylarımız var, onlarla beraber yaptılar. Yeni nesli de bir şekilde de bu geleneksel mutfağımıza da alıştırıyoruz. Arif ustamız, diğer ustalarımız el veriyorlar. Bizim de Edirne olarak gastronomi ürünlerimizi daha çok tanıtmamız gerekiyor çünkü burası turizmin başkenti olan şehirlerinden bir tanesi. Bu manada da yapmış olduğumuz faaliyette çok önemli, çok anlamlı.” ifadelerini kullandı.

Şekerlemeci Arif Meriç de, Edirne aşığı bir insan olarak kentin plaka kodu kadar badem ezmesi yaptıkları için çok mutlu olduğunu belirtti.


Meriç, “Bu etkinlik yıllardan beri benim içimde var olan bir şey. Ben bir Edirneli olarak Edirne plakasının bir aşığıyım, Edirne’ye aşığım. Sayın Valimiz de turizm aşığı. Sayın Valimizle ilk defa 22 metre bademezmesi yaptık. Neden 22? Çünkü 22’nin anlam ve bereketi var. İçine ihlasımızı, samimiyetimizi, Edirne bademimizi, Edirne şekerini kattık. Usta da Edirneli, doğal olarak geriye afiyetle yemek kaldı.” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side