12 Ağustos 2022
21.9 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNE253 KÖYÜN İSALE HATTI 2023’TE YENİLENECEK

253 KÖYÜN İSALE HATTI 2023’TE YENİLENECEK

-

Edirne İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş, Edirne’deki 253 köyün isale hatlarının 2023 yılında tamamlanması için bir program yapacaklarının müjdesini verdi.

Edirne İl Genel Meclisi’nin bugün gerçekleştirilen oturumunda; Su, Kanalizasyon ve Katı Atık Hizmetleri Komisyonu Başkanı Serdar Çığla tarafından, Lalapaşa ilçesi köylerindeki su şebekesi, depoların fiziki durumu, dağıtım vanaları, depo çıkış saatleri ve klor makineleri hakkında oluşturulan rapor meclise sunuldu.
Hamzabeyli, Süleymandanişment ve Kalkansöğüt köylerinde su şebekelerinin 2021 yılında yenilendiğini belirten Çığla, diğer köylerdeki hatların ise 1978 ile 2003 yılları arasında yapıldığını ve hatların eski olması nedeniyle çeşitli sorunlar yaşandığını söyledi.
Rapor hakkında konuşan Edirne İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş, 2023 yılında 253 köyün isale hattının değiştirilmesi için bir program yapılması gerektiğini ifade etti.
Geçmiş, “Ara ara biz tabi isale hatlarını değiştiriyoruz ama senede 2-3 tane değiştirerek 253 köyün hattının değiştirilmesi süreç içerisinde mümkün gözükmemektedir. Komisyon başkanı ve üyeleri ciddi bir çalışma yapmıştır kendilerine teşekkür ediyorum. Elimizde bir veri bulunmaya başladı. Bu veriler çerçevesinde en eskisi 40-45 yıl, en yenisi ise 15 yıllık gözüküyor. Su hayattır, yaşamdır; sağlıklı yaşamın en önemli öğelerinden biridir. Bu verileri de göz önüne alarak gerekirse İller Bankasından da kredi kullanarak 253 köyümüzün 2023 yılında tüm isale hatlarını değiştirmek için program yapmalıyız. Böylelikle köylerimizde tarihe kalıcı bir eser bırakmış oluruz. Çalışmalarımız yıl sonuna kadar devam edecek. Yıl sonunda da Kasım ayındaki bütçe görüşmelerinde bunu detaylı olarak görüşeceğiz.” dedi.

AK Partili Meclis Üyesi Mustafa Suiçmez, Köylere Hizmet Götürme Birliği’ne KÖYDES’ten gelen paraların büyük bir bölümüyle su yatırımları yaptıklarını ifade etti.
Suiçmez, “Biz Edirne Merkez ve Köylere Hizmet Götürme Birliği olarak KÖYDES’ten gelen paralarla 2 köyün tamamını, 1 köyün kısmi bir bölümünü yaptık. Bu yıl gelecek paralarla da yine bu anlamda çalışmalar yapacağız. Biz birlik olarak bu KÖYDES paralarının neredeyse yüzde 80’ini su ile ilgili çalışmalara harcıyoruz.” ifadelerini kullandı.

CHP’li Meclis Üyesi Kutay Özköse de, öncelikli olarak altyapının bitirilmesinin oldukça önemli olduğunu vurguladı.
Özköse, “Üstyapı tabii ki de çok önemli ama biz bu işi yaparken biraz ayıbımızı örterek yapıyormuşuz gibi. Çünkü gerçekten içme suyu hatları ve kanalizasyonlarda köylerimizde ciddi sıkıntılar var ve giderilmiyor. Bu sıkıntılar giderilmeye çalışıldığında, o üstyapıya harcadığımız taşı, asfaltı parçalayarak tekrardan buralara müdahale etmeye çalışıyoruz. Yani bir yol yapılırken aslında 2-3 defa maliyet harcamış oluyoruz. Altyapının bitmesi en önemlisidir.” şeklinde konuştu.
AK Parti Grup Başkanvekili Nedret Akbulut da, eski içme suyu ve kanalizasyon hatlarının değiştirilmesi için çalışmalar yapılması gerektiğini belirtti.
Akbulut, “Bu hatların gözden geçirilmek suretiyle tekrar yapılandırılması için bir çalışma yapılmalıdır. Zaman zaman muhtar arkadaşlarımıza köylerinizdeki en ivedi durum nedir diye sorduğumuzda; su veya kanalizasyon diyen pek muhtar arkadaşımız olmuyor. Genel anlamda parke taşı, çevre düzenlemesi gibi konular geliyor. 2023 yılı itibariyle bunu görüşürsek; kanalizasyon ve içme suyu isale hatlarının tamamının değişmesi noktasında belli bir zaman kriteri de alarak çalışma yapılmalıdır.” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi