24 Haziran 2024
29.9 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNE3 MİLYON SEÇMEN İÇİN OY VERME SÜRECİ DEVAM EDİYOR

3 MİLYON SEÇMEN İÇİN OY VERME SÜRECİ DEVAM EDİYOR

-

14 Mayıs tarihinde gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanı ve 28’inci Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için gümrük ve sınır kapılarında önceki gün başlayan oy verme süreci, devam ediyor. Yurtdışında yaşayan yaklaşık 3 milyon seçmen de, oylarını kullanmak için Anavatana akın ediyor.
14 Mayıs tarihinde gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri dolayısıyla gurbetçi seçmenler için geçtiğimiz gün Edirne’de toplam 6 alana sandıklar kurulmuş; yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı kişiler de evraklarını ibraz etmelerinin ardından 27 Nisan Perşembe günü saat 08.00 itibariyle kabinlerde oylarını kullanmaya başlamıştı. Yurtdışında yaşayan 3 milyondan fazla seçmen için gümrüklerde toplam 4 bin 671 sandık kurulurken; yurtdışında yaşayan ve ilk kez oy kullanacak seçmen sayısının ise 277 bin 646 olduğu belirtildi. Gümrük kapılarındaki oy verme işlemi 14 Mayıs saat 17.00’de sona erecek.
Oy kullanmak için ülkeye giriş yapan gurbetçi vatandaşlar, Anavatana geldikleri için mutlu olduklarını ifade ettiler.
Almanya’nın Nürnberg şehrinden geldiklerini ifade eden seçmenlerden Ayşenur Çakan, “Vatanımıza geldiğimizde vakit daha bir coşkulu geçiyor, Türk olduğumuz için çok gururluyuz. Dalgalanan bayrağımızın altında yaşamak çok gurur verici, Ne Mutlu Türk’üm Diyene.” dedi.
Vatan toprağına ayak bastığı için mutlu olduğunu vurgulayan seçmenlerden Hüseyin Sağul, “Ben hem ülkeme giriyorum hem de oyumu kullanabiliyorum. Benim oyum direkt belirtilen tarihte Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) gidecek. Ben ne yaptığımı biliyorum ve diğer arkadaşlarıma da umarım örnek olurum.” şeklinde konuştu.
Fransa’dan ülkeye giriş yaptığını söyleyen seçmenlerden Huriye Erdoğan, “Türkiye’ye giriş yaptığımız için çok güzel duygular hissediyoruz. Oyumuzu burada kullanacağız. Kullandığımız oy; Vatana, Millete hayırlı olsun.” diye konuştu.
Oyunu kullanarak vatandaşlık görevini yerine getireceğini belirten Ali Gülmez de, “Vatandaşlık görevimi yerine getirdikten sonra 3-5 gün de memlekette kalarak tekrar ekmeğimizi yediğimiz yere geri döneceğiz. Oy kullanma işlemi konsolosluklarda da yapılıyor ama gümrüklerde de kullanılması bizim için daha basit oluyor” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side