17 Haziran 2024
27.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNE300 KİLO TAVA CİĞER 10 DAKİKADA TÜKENDİ

300 KİLO TAVA CİĞER 10 DAKİKADA TÜKENDİ

-

Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri kapsamında vatandaşlara, Edirne’nin meşhur lezzeti tava ciğer ikram edildi. Vatandaşların uzun kuyruklar oluşturduğu etkinlikte; 300 kilo tava ciğer yaklaşık 10 dakikada tükendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde, Kültür ve Turizm Bakanlığının koordinesiyle 81 ilde 21-27 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri devam ediyor. Etkinlikler kapsamında bugün Eski Cami önünde kurulan stantta; kentin meşhur lezzeti tava ciğer vatandaşlara ikram edildi. Etkinliğe; AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Kültür ve Turizm İl Müdürü Kemal Soytürk, ciğerci esnafı ve vatandaşlar katılım gösterdi.

Milletvekili Aksal’ın da ciğer pişirdiği etkinlikte; 300 kilo tava ciğer dağıtıldı.
Vatandaşlar stant önünde uzun kuyruklar oluştururken; 300 kilo tava ciğer yaklaşık 10 dakikada tükendi.

AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Edirne’nin çok zengin bir mutfağa sahip olduğunu belirtti.
Aksal, “Bu hafta Türk Mutfağı Haftası; Cumhurbaşkanımızın eşleri sayın Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerinde Türkiye’nin lezzetleri tanıtılıyor. Elbette Edirne de çok zengin Osmanlı mutfağına ev sahipliği yapmış ama onun ötesinde Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu’nun yaşadığı bir şehir. Dolayısıyla lezzetleri çok zengin. Biz de bu lezzetleri tanıtıyoruz. Bugün de Edirne denince ilk akla gelen tava ciğeri ve bademezmesi tanıtımı yapılıyor. Etkinlikler bütün hafta boyunca Edirne’mizin lezzetlerinin tanıtımıyla devam edecek.” dedi.

Kültür ve Turizm İl Müdürü Kemal Soytürk de, Edirne mutfağının zengin kültürünü halkla buluşturmaya devam edeceklerini ifade etti.
Soytürk, “Türk mutfağının zengin kültürünü, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde 21-27 Mayıs Haftası’nda Edirne Valiliği Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak bugün coğrafi işaretli Edirne’nin nefis tava ciğerini halkımıza ikram ediyoruz. Türk mutfağı şifa dağıtmaya devam ediyor. Sofralarımızda birlik, dayanışma bütün ritüeller var. Biz de Edirne’de tava ciğeriyle, bademezmesiyle, bademli kurabiyesiyle coğrafi işaretli İpsala’nın pirincimizle, mantımızla, tarhanamızla, peynirimizle etkinliğimiz 1 hafta boyunca devam ettireceğiz.” şeklinde konuştu.

Edirne’yi Tanıtma ve Tava Ciğeri Kalite Koruma Derneği Başkanı Bahri Dinar, vatandaşların Edirne tava ciğerine yoğun ilgi gösterdiğini belirtti.
Dinar, “Bugün Türk Mutfağı Haftası’nın ikinci günü. Dün tatlandırdık, bugün tuzlandırıyoruz. Çok yoğun bir ilgi vardı. 300 kilo ciğer, 3 dakikada bitti.” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side