20 Mayıs 2024
12.7 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNE57 YILDIR AYNI MEKANDA SAÇA USTALIK YAPIYOR

57 YILDIR AYNI MEKANDA SAÇA USTALIK YAPIYOR

-

57 yıldan bu yana aynı iş hanında berberlik yapan Latif Zöngür, hem dokusu hem de kullandığı eşyalarla müşterilerini zaman yolculuğuna çıkarıyor.

Edirne merkez Tahmis Meydanı’nda bir iş hanının içerisinde berber dükkanı olan Latif Zöngür, 57 yıldan bu yana aynı eşyalarla müşterilerine hizmet veriyor.

Uzun yıllardır Latif berberi tercih eden sadık müşterileri de bu dükkanın hala var olmasındaki en büyük sebebin Latif Zöngür’ün titizliği olduğunu belirtiyor.

Mesleğini yarım asırdan bu yana aynı iş hanı içerisinde iki farklı dükkanda hizmet verdiğini belirten Latif Zöngür, “Berber dükkanın dekoru ilk günkü gibi aynı. Müşterilerim isteği üzerine dekoru değiştirmedim. Tezgâhım, koltuğum, aynalar, lavabo ve makasım ve pudralığım çok eskidir. 13 yaşında çıraklık ile berberliğe başladım. 1966 yılında ilk dükkanımı açtım. Edirne Stadyumu dışında bir Şükrü İzci ağabeyimin yanında çıraklıkla bu işe girdim. O zamanın şartları gereğince berberlik çok zordu. Aynı iş hanında iki farlı dükkanda 57 yıldan bu yana berberlik işindeyim. 57 yıldan bu yana gözüme çarpan konulardan, kadınlardan çok erkekler de bakımlı olmaya başladı. Kaş, ağda ve iplik çekiyoruz. Sektör günden güne değişiyor. Kemal kardeşimle 40 sene aynı dükkanda çalıştık. Onun vefatı sonrasında yanıma çalışmaya eleman almadım. Dükkanımda radyoda Türk sanat müziğinden şarkılar çalıyor. Müşterilerim koltuğa oturdukları zaman kendilerini müziğin ruhuna bırakıyorlar. 45 seneden bu yana aynı makasla çalışıyorum. Dükkanımda her şey eskidir. Yıllara meydan okuyan pudralık kutusu da var. Yıllar önce Edirne’de çalışan ve şu an İstanbul’un Kadıköy ilçesinde muhasebecilik yapan bir arkadaşımız, iş yerinin yanında iki berber dükkan olmasına rağmen her hafta bana tıraşa geliyor” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side