21 Mayıs 2024
25 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNE661.KIRKPINAR YAĞLI GÜREŞLERİNİN RESMİ AÇILIŞI YAPILDI

661.KIRKPINAR YAĞLI GÜREŞLERİNİN RESMİ AÇILIŞI YAPILDI

-

Türk’ün ata sporu yağlı güreşin en büyük organizasyonu olan Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin resmi açılışı dualı çayır olan Sarayiçi Er Meydanı’nda yapıldı. 661. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde 3 gün boyunca 2 bin 475 pehlivan mücadele edecek.

Edirne Belediyesi’nin organizasyonuyla düzenlenen 661. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin resmi açılış töreni gerçekleştirildi. Tören saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Üst üste 2 yıldır Kırkpınar Başpehlivanlığını kazanan Ali Gürbüz, Türk bayrağını göndere çekti.

Törenin açılış konuşmasında söz alan Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim, tüm pehlivanlara başarılar diledi.

Selim, “Edirne Er Meydanı’nda ağalık yapıyoruz. Geçen sene Edirne’ye kalıcı bir eser kazandırdık. Belediye Başkanımız Recep Gürkan’a bu konuda çok teşekkür ediyorum. Çok yardımcı oldu bana” dedi.

Güreş Federasyonu Başkanı Şeref Eroğlu, Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni nesilden nesile aktarmaya devam edeceklerini belirtti.

Eroğlu, “Geleceğin şampiyonları ile geçmişin şampiyonlarını bugün burada ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Bu kültürümüz, geleneğimiz, göreneğimiz olan Ata sporu nesilden nesile aktarmaya devam edeceğiz” dedi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin eksiksiz bir şekilde, gelenek ve göreneklere uygun bir şekilde yapılması için her türlü katkıyı sunan tüm kurumlara teşekkür etti.

Gürkan, “Edirne Belediyesi olarak 1946’dan bu yana organizasyonunu yaptığımız, yürüttüğümüz Türk Milleti’nin tarihindeki en eski spor organizasyonu olan tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri sadece Edirne’nin Edirnelilerin değil Türk milletinin de bütün sorumluluğunu Edirne’deki, Edirne Belediyesi’ne kamu kurumlarına, kamu kuruluşlarına vermektedir.

Tüm Türkiye’nin ve Edirne’mizin de kurtuluşumuzun 100. Yılı kutlu olsun. Kuşkusuz Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu demokratik, laik ve hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti aynı onun dediği gibi hepimizin, bütün Türk milletinin gayreti ve çabasıyla ilelebet payidar olacaktır.

Çok yaşa Mustafa Kemal Atatürk, ilke ve devrimleri. İlelebet payidar ol Türkiye Cumhuriyeti. Ne Mutlu Türk’üm Diyene” dedi.

Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık da 3 gün boyunca Er Meydanı’nda mücadele edecek tüm pehlivanlara başarılar diledi.

Kırbıyık, “Artık vakit Er Meydanı’nda güreş vakti. Yiğitlerimiz 3 gün boyunca güreş tutacaklar ve güreşler sonucunda inşallah altın kemer sahibini Er Meydanı’nda hep birlikte göreceğiz” dedi.

Daha sonra güreşe katılacak pehlivanların katılımıyla resmi geçit töreni yapıldı.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side