1 Haziran 2023
24.3 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNE8 BİN KİLOMETRELİK İŞ BİRLİĞİ

8 BİN KİLOMETRELİK İŞ BİRLİĞİ

-

Edirne’de bilgisayar üretimi alanında faaliyet gösteren bir firma, üretimde kullandığı bazı ürünlerini Çin’de anlaşma yaptığı bir firmadan temin ediyor. Çin firmasının sahibi ve çalışanları, Edirne’deki firmayla iş birliğini daha da güçlendirmek adına 8 bin kilometrelik yolu kat ederek, Edirne’ye geldi.
Yaklaşık 10 yıl önce Edirne’de bilgisayar montaj ve tamir işleri üzerine çalışmaya başlayan Batuhan Bağı, ardından Bugatek markasını oluşturarak bilgisayar piyasasına girdi. Üretilen bilgisayarlarda kullanılan bazı ürünler ise Bugatek markasının Çin’de anlaşma yaptığı bir firmadan temin ediliyor. Çin firmasının sahibi ve çalışanları, iş birliğinin daha da güçlenmesi adına 8 bin kilometrelik yolu kat ederek, Bugatek firması yetkilileriyle görüşmek amacıyla Edirne’ye geldi. Çinli heyeti 3 gün boyunca Edirne’de ağırlayacaklarını belirten Firma Sahibi Batuhan Bağı, iş görüşmelerinin yanı sıra kentin tarihi ve turistik yerleri hakkında da heyete bilgiler vereceklerini ifade etti.
Bugatek Firması Sahibi Batuhan Bağı, “Yaklaşık 10 yıl önce ticarete başladığımda önümde büyük hedeflerim vardı. Edirne’de yerel bilgisayarcı olarak çalışıyorduk; alıyorduk, satıyorduk, bilgisayar tamiri montaj gibi işler yapıyorduk. Bunu uluslararası pazarda neden yapmayalım diye düşündük. Çin’den getirip kendi markamızda neden bir şeyler yapamayalım derken yavaş yavaş kademe kademe Bugatek markasını oluşturduk. Sonrasında Çinli partnerlerimizle tanıştık. Geldiğimiz noktada da onlar bizleri ziyaret etmek istediler. Biz de onları Edirne de misafir etmeye çalışıyoruz; Edirne’yi ve Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmeye çalışıyoruz. Geldiğimiz noktada aşağı yukarı 25-30 ürünün kendi markamızda dağıtımı ithalatını yapıyoruz. Daha sonrasında daha büyük pazarlara açılmayı ve teknolojik ürün piyasasında yüzde 70-80 oranında tüm çeşitlerini kendi markamız altında getirmeyi istiyoruz. İç pazarda ve dış pazarda da bunların satışından başlıyoruz. Açıkçası önce ben onların kapısını çalarım, ben giderim diye düşünüyorum. Baştan iş ortaklığıydı ama şimdi onlar benim arkadaşlarım; hoş geldiler, sefalar getirdiler. En iyi şekilde onları burada ağırlamaya çalışıyoruz. Edirne’yi beğendiklerini söylediler. Edirne’mizin tarihi geçmişini Osmanlı başkenti olmuş bir şehir olduğunu söyleyince şaşırdılar tabi. Türkiye deyince akla İstanbul geliyor. Edirne’yi bilmiyorlardı biz bu vesileyle Edirne’mizi tanıtmış olduk. Bizi Çin’e davet ettiler kısmet olursa bu yıl sonu gitmeyi düşünüyoruz.” dedi.

Çin Firması Sahibi Zhan Shao da, Avrupa’daki en potansiyelli market olarak Türkiye’yi gördüklerini söyledi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi