25 Nisan 2024
16.6 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEADALET ANITI YENİDEN MEYDANDA

ADALET ANITI YENİDEN MEYDANDA

-

4 Şubat 2022’de menfur bir saldırı sonucu yakılan Uzunköprü Adalet Anıtı, Uzunköprü Belediyesi tarafından yenilenerek Adalet Meydanı’na yeniden yerleştirildi.


Uzunköprü Adalet Meydanı’ndaki Adalet Anıtı, 4 Şubat 2022’de menfur bir saldırı sonucu yakılmıştı. Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, saldırının ardından yaptığı açıklamada, daha büyük ve daha güzel bir anıt inşa ederek yeniden Adalet Meydanı’na yerleştireceklerini ifade etmişti. Yeni yapılan Adalet Anıtı, dün düzenlenen törenle meydandaki yerini aldı. Anıtın açılış törenine; Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, ilçe ve belde belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, köy ve mahalle muhtarları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katılım gösterdi.
Törende konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, şehirlerdeki kimlikli eserlerin o şehirde yaşayan vatandaşlar tarafından korunması gerektiğine dikkat çekti.
Gürkan, “Şehirleri, toplumları, milletleri, insanları geleceğe taşıyan o şehrin, o ülkenin sahip olduğu kültürü, sanatı, sporu. Bu bağlamda bir şehirde çok güzel yollar olması kadar, çok güzel binalar olması kadar, çok değerli anıtların, heykellerin, görsellerin, kültürün ve sanatın da olması gerekiyor. Uzunköprü’de daha önce açılışına da katılmış olduğum bu heykel, bir meczubun, bir şaşkının, bir zavallının saldırısı sonucu tahrip edilmişti. Sevgili Belediye Başkanımız heykelin bakımını, restorasyonunu ve yenilenmesini yaptı ve bugün açılışını yapıyoruz. Tabi bir şehirdeki bu tür eserler, o şehrin insanlarına emanettir. O şehrin sadece belediyesine, zabıtasına, emniyetine de ait değildir; şehirdeki insanların da onu koruması gerekir. İnsanların da onu günlük yaşamlarının içine katıp, adeta bir canlı gibi kendi öyküleriyle beraber yaşatması gerekir. Bu anlamda Uzunköprü’müz gerçekten önemli bir insan kalitesine sahip. Hem siyasal, hem dünya görüşü hem de Atatürk değerleri ve Cumhuriyet kimliği anlamında çok önemli bir yere sahip Uzunköprü. Uzunköprü’nün bu demokrasi heykelini yaşatacağına ama daha da önemlisi gelecek nesillere aktaracağına yürekten inanıyorum.” dedi.
Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan ise, gerçekleşen saldırının Uzunköprü’ye hiç yakışmadığını ama artık daha büyük ve daha güzel bir anıtın meydandaki yerini aldığını ifade etti.
Becan, “Şehrimizin sembol mekânlarından biri haline gelmiş olan Adalet Meydanı’mızda gerçekleştirilen bir saldırı ile Türkiye’nin gündemi olduk. Hürriyetin, adaletin, kardeşliğin ve özgürlüğün şehri olan Uzunköprü’müze bu durum hiç yakışmadı. Köklü bir adalet ve özgürlük geleneğine sahip olan, aydın insanların şehri Uzunköprü’de Adalet Anıtı’nın alevler içerisindeki görüntüsü tüm ulusal medyada yer aldı. Bu vahim durum sonucunda tüm gözler şehrimizin üzerine çevrilmişken yaptığımız açıklamalarla adalete olan inancımızı ve bağlılığımızı vurguladık. O gün gerçekleştirilen hain saldırı şehrimizin ve bizlerin adalete olan inancını asla değiştirmedi ve biz bu konuda asla tereddüt etmedik. Olayın yaşandığı ilk gün dediğimiz gibi yok edilen Adalet Anıtı’mızın yerine daha büyüğünü ve daha güzelini yerleştirdik. Adalet ve düzen tanrıçası Themis bizlere nasıl adil olmamız gerektiğini çok net bir biçimde özetliyor. Gözlerinin bağlı olması tarafsızlığı, sol elindeki terazi eşitliği ve adil yargılanmayı, sağ elindeki kılıç verilen cezaların caydırıcılığını ve gücünü, kitaplar ise kanunları temsil ediyor. Tanrıçanın ayaklar altına aldığı yılan ise toplumdaki tüm kötülüklerin ayaklar altına alınmasını gösteriyor. Evet, adalet yalnızca anıtlar ile korunmaz. Adalet, bir canlı gibi devlet ile toplum arasında yaşaması gereken bir kavramdır. Böylece adalet, her bireyin yaşamına dokunabilir ve geleceklerinin teminatı olarak görevini yerine getirebilir. Söylediği her söz ile halen önümüzü aydınlatmakta olan Ulu Önderimiz ‘Bir hükümet, ancak adalete dayanabilir. Bağımsızlık, gelecek, özgürlük her şey adaletle vardır’ demiştir. Bu yüzden adalet, ülkemizin her ferdi için hayati önem taşımaktadır. Evlatlarımızın gözlerine her baktığımızda, onların geleceklerini aydınlatmak zorunda olduğumuzu ve bunun yalnızca adalet ile mümkün olduğunu bilmeliyiz.” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side