29 Eylül 2023
17.6 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEAĞA SELİM: MUSTAFA TAŞ, KIRKPINAR’A BAŞPEHLİVAN UNVANIYLA ÇIKACAK

AĞA SELİM: MUSTAFA TAŞ, KIRKPINAR’A BAŞPEHLİVAN UNVANIYLA ÇIKACAK

-

Başpehlivan Cengizhan Şimşek’in 661’inci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanlığı unvanı, doping kontrol havuzundayken yer bildirimi yapmadığı gerekçesiyle geri alınmış, altın kemerin finalist Mustafa Taş’a verilmesine karar verilmişti. Cengizhan Şimşek’in karara itiraz etmesinin ardından Ankara 15. İdare Mahkemesi, yürütmeyi durdurma kararı vermişti. 662’nci Kırkpınar Yağlı Güreşlerine sayılı günler kalmasına rağmen 661’inci Kırkpınar Başpehlivanı ile ilgili belirsizlik sürerken; konu hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan 662’nci Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ağası Seyfettin Selim, “Cengizhan Şimşek mahkemeyi durdurma kararı aldırdı. Durdurma kararı bir şey değiştirmez, karar kesin. Mustafa Taş Başpehlivan olarak bu sene Kırkpınar’a çıkacak.” ifadelerini kullandı.
661’inci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanı Cengizhan Şimşek’in, Kırkpınar’da güreştiği periyotta cezalı olduğu ortaya çıkmış; Spor Genel Müdürlüğü Tahkim Kurulu sporcunun 1 Ekim 2022 tarihinden itibaren elde ettiği tüm ödül ve derecelerin iptaline hükmetmişti. Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu, Cengizhan Şimşek hakkında son kararını açıklayarak Şimşek’in kazandığı ödül, kemer ve madalyaların iadesine karar vermiş; buna göre, Kırkpınar Başpehlivanlığı unvanı Cengizhan Şimşek’ten alınarak, diğer finalist Mustafa Taş’a verilmişti. Cengizhan Şimşek’in karara itiraz etmesinin ardından Ankara 15. İdare Mahkemesi, yürütmeyi durdurma kararı vermişti. 662’nci Kırkpınar Yağlı Güreşlerine sayılı günler kalmasına rağmen 661’inci Kırkpınar ile ilgili belirsizlik devam ederken; bugün Edirne’ye gelen 662’nci Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ağası Seyfettin Selim, basın mensuplarının konuyla ilgili sorularını yanıtladı. Ağa Selim, Mustafa Taş’ın 661’inci Kırkpınar Başpehlivanı unvanıyla dualı çayıra çıkacağını belirtti.


Selim, “Mahkemeyi durdurma kararı aldırmıştı ama Cengizhan Şimşek bu sene güreşemiyor. Başpehlivan da Mustafa Taş oldu. Federasyon Başkanı da önümüzdeki süreçte açıklamalar yapacaktır. Mustafa Taş’ın Başpehlivan olmasını engelleyecek bir durum yok. Cengizhan Şimşek ceza aldı, güreşemiyor. Şu ana kadar olan güreşlerde de güreşemedi. Yarın yine güreş var onda da güreşemeyecek. Kırkpınar’da da güreşemeyecek. Bu artık Federasyonun işi, önümüzdeki günlerde açıklama yapacaklardır. Keşke bu olay buralara gelmeseydi ama oldu. Cengizhan Şimşek mahkemeyi durdurma kararı aldırdı. Durdurma demek bir şey değil. Bir hakim, bir savcı karar vermiş mahkeme dursun diye, savunma yapsın diye. Bir şey değiştirmez, karar kesin. Mustafa Taş Başpehlivan olarak bu sene Kırkpınar’a çıkacak. Bugün yarın Federasyon onu açıklar, açıklaması lazım. Araya seçim girdi, başka şeyler de girdi zaman biraz geçti ama bilinen şey şu; Mustafa Taş Başpehlivan, Cengizhan Şimşek cezalı. Cezalı olduğu da şuradan belli oluyor; şu ana kadar olan güreşlerde güreşemedi. Antalya’da güreşler oldu, onlarda da güreşemedi. Kırkpınar’da da güreşemeyecek. Bir an önce Federasyonun açıklama yapması lazım, açıklar diye düşünüyorum.” dedi.


Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi