20 Mayıs 2024
12.7 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEAK PARTİ’DEN TOPLU ULAŞIM ELEŞTİRİSİ!

AK PARTİ’DEN TOPLU ULAŞIM ELEŞTİRİSİ!

-

Edirne Belediye Meclisi AK Parti Üyesi Engin Makak, toplu ulaşım konusunda hem esnafın hem de vatandaşın mağdur olduğunu ifade etti.


Edirne Belediye Meclisi’nin AK Partili Üyeleri Mehmet Çapoğlu, Engin Makak ve Serpil Şinikçi ile AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ezgi Yetkiner, bugün AK Parti İl Başkanlığında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Meclis Üyesi Engin Makak, toplu ulaşımda çeşitli sorunlar yaşandığını belirtti. Söz konusu sistemde ETUS esnafının mağdur olduğunu söyleyen Makak, vatandaşların da hizmet kalitesinden memnun olmadığını dile getirdi.

Makak, “Toplu ulaşımda yaşanan sıkıntıları 3 başlıkta dile getirmek istiyoruz. 1’incisi ETUS esnafı; ETUS sistemiyle ilgili büyük sıkıntılar var. Burada mağdur olan bir esnaf var. Her gün partimize gelen onlarca esnaf var. Kendileri çıkıp açıklama yapamıyorlar, hedef olmaktan korkuyorlar. Burada 230 esnafın hakkı var. 190 esnaf sistemden çıkmış. Çalışan 140 araç var. Bu 140 araç çalıştığı hatta göre bazı günler 4 bin lira, bazen 3 bin lira, bazen ise bin 500 lira gibi iş yapıyor. Fakat havuz sisteminde 140 esnafın topladığı para 230’a bölünüyor. Burada sistemden çıkan 190 esnaf var. Bunlara bölünmesi normal. Peki, 230’a bölünüp geri kalan 40 kişinin parası nereye gidiyor? Toplanan paranın tamamının bölünmediğini biliyoruz. Bu paralar esnafın cebine neden girmiyor ve nereye gidiyor diye soruyoruz. Burada tek kullanımlık bilet var. QR bilet zamdan önce 15 liraydı. Sisteme giren para 9 lira. Yaz döneminde yaklaşık 1500-2000 arası bilet satılıyor. Otogarda daha fazla satılıyor. Burada 6 lira fark var. Bu 6 lira fark nereye gidiyor? Esnafın cebine neden girmiyor? 2’ncisi hizmet kalitesi. Vatandaş şikayetçi. Vatandaşı dinlemeyen bir anlayış var. Bunu göz ardı edemezsiniz. Saatlerce araç bekleyen mi dersiniz, güzergahlarla ilgili sıkıntılar mı istersiniz, tıklım tıklım yolculuk yapanlar mı istersiniz, sıkıntılar büyük ama para kazanamıyoruz diyorlar. Peki, kalite var mı? O da yok.” dedi.

Edirne Belediye Meclisi Eylül Ayı olağan toplantısında toplu ulaşıma gelen yüzde 40 oranındaki zam hakkında da konuşan Makak, “Edirne halkını düşünmeden istenilen yüzde 70’lik bir zam talebi vardı. Biz olmasak da bu zam oranı geçecekti. Fakat biz bunun mücadelesini gösterdik. Çeşitli baskılara rağmen bunu yüzde 40’a kadar indirebildik.” dedi.

Makak, “3’üncü bir konu da zam arkadaşlar. Salı günü yapılan mecliste her kesimin haklarını savunmak için kollarımızı sıvadık. Edirne halkını düşünmeden istenilen yüzde 70’lik bir zam talebi vardı. Biz olmasak da bu zam oranı geçecekti. Fakat biz bunun mücadelesini gösterdik. Biz buna karşıyız dedik. Çeşitli baskılara rağmen bunu yüzde 40’a kadar indirebildik. Bunun altını özellikle çizmek istiyorum; bu bizim başarımızdır. Sayın Belediye Başkanım; madem ben tüm esnafın başkanıyım diyorsun, bu sıkıntıyı çözmek zorundasın. Esnaf cenderenin içinde. Meclis toplantısında, ‘Esnaf Japonya’dan gelmedi’ dediniz; biz de biliyoruz esnafın Japonya’dan gelmediğini. Oradaki esnafın yarısından çoğuyla bizim dostluğumuz var. Bunu söylemek istedik, ikinciye söz alamadık. 3 yıldan beri ciddi paralar ödedi bu esnaf. Hala para isteniyor. Ödeyenlerden tekrar para isteniyor. Bıçak kemiğe dayandı. Hiç mi vatandaşı dinlemiyorsunuz. Edirne vatandaşı mağdur. Esnaf da ve vatandaş da memnun değil; kim memnun? Bırakın bizi karşı karşıya getirmeyi. Kimsenin ekmeğiyle siyaset yapmayız. Biz burada Edirne Belediyesi ve ETUS’u göreve davet ediyoruz. Bu mağduriyeti bu sorunu çözmesini istiyoruz. AK Parti olarak hem Edirne halkının hem de esnafın dertlerini dile getirmeye, sorunlara çözüm aramaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side