5 Aralık 2023
3.2 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEAKALIN, “TÜRKİYE NEDEN POTANSİYELİNİ KULLANAMIYOR?"

AKALIN, “TÜRKİYE NEDEN POTANSİYELİNİ KULLANAMIYOR?”

-

İYİ Parti Edirne Milletvekili Mehmet Akalın, Türkiye’nin enerji potansiyelini tam anlamıyla kullanamamasının ekonomik bir kayıp olduğuna dikkat çekerek, güneş enerjisi potansiyelinin sadece binde birinin kullanıldığını belirtti.

İYİ Parti Edirne Milletvekili Mehmet Akalın, enerji sektöründeki dış ticaret açığını vurgulayarak, ‘İthal enerji’ kaleminin 2022 yılındaki dış ticaret açığının yüzde 75’ini oluşturduğunu belirtti.

Prof. Dr. Akalın, ülkemizin enerji potansiyelini tam anlamıyla kullanamamamızın ekonomik bir kayıp olduğuna dikkat çekerek, güneş enerjisi potansiyelimizin sadece binde birini kullanabildiğimizi ifade etti. Ayrıca, fosil yakıtların hala enerji ihtiyacımızın büyük bir kısmını karşıladığını ve bu durumun çevresel ve ekonomik riskleri beraberinde getirdiğini vurguladı.

Avrupa ülkelerinin yenilenebilir enerji konusundaki başarılarına da değinen Akalın, bu ülkelerin uzun vadeli ve net politikalar, yatırım teşvikleri, teknolojik ilerleme ve toplumsal kabul gibi faktörlere odaklanarak bu başarıyı elde ettiklerini belirtti. Türkiye için ise güneş ve rüzgar enerjisi yatırımlarının artırılması, hükümet teşviklerinin artırılması, yasal düzenlemelerin iyileştirilmesi ve alım güvencesinin sağlanması gibi önerilerde bulundu.

Son olarak, Akalın, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na yönelik birkaç soruyla konuşmasını sonlandırdı. Yıllık enerji ithalatının azaltılması, uzun vadeli politikalar, alım garantileri ve teşvikler konularındaki stratejileri sorgulayarak, Bakanlığın yenilenebilir enerjiye geçiş için atılacak adımları değerlendirmeye çağırdı.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side