24 Temmuz 2024
22.5 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEAKALIN,“BÜTÇE, ÜLKEMİZİN GELECEĞİ İÇİN UMUTSUZ BİR TABLOYU YANSITIYOR”

AKALIN,“BÜTÇE, ÜLKEMİZİN GELECEĞİ İÇİN UMUTSUZ BİR TABLOYU YANSITIYOR”

-

TBMM’de 2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi üzerine İYİ Parti Grubu adına söz alan İYİ Parti Edirne Milletvekili Mehmet Akalın, bütçenin sadece rakamlardan ibaret olmadığını, aynı zamanda ülkenin geleceğini belirleyen bir harita olması gerektiğini ifade etti.

İYİ Parti Edirne MilletvekiliMehmet Akalın, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi üzerine İYİ Parti Grubu adına söz aldı. Bütçede işsizlik, enflasyon ve faiz oranları gibi temel ekonomik göstergelerde umutsuz bir tablo çizildiğine dikkat çekenAkalın, vergilerin yüksekliğini de eleştirdi.

Akalın, Türkiye’nin kalkınması için öncelikli olarak AR-GE ve yenilik çalışmalarına ağırlık verilmesi gerektiğini savunarak, bütçede bu alana ayrılan payın düşük olduğunu eleştirdi. 2024 bütçesinde AR-GE programına ayrılan kamu payının %0.36 olduğunu belirten Akalın, bu oranın dünya genelinde rekabetçi bir konuma gelmek için yetersiz olduğunu ifade etti.

Konuşmasında dünya genelinde yüksek teknoloji ürünlerinin üretimine ayrılan payın önemine vurgu yapan Akalın, Türkiye’nin bu alandaki performansının düşük olduğuna dikkat çekti. Gelişmiş ülkelerle kıyaslandığındailk 10 büyük ekonomi ortalaması %24, İsrail’de bu oran %30 iken, Türkiye’nin yüksek teknoloji ürünleri imalatındaki payının sadece %3,3 olduğunu belirten Akalın, bu durumun ekonomik büyüme ve ulusal güvenlik açısından önemli bir eksiklik olduğunu ifade etti.

Akalın, konuşmasının son bölümünde, üniversite sisteminden özel sektör işbirliğine kadar bir dizi öneri sundu. Üniversitelerin AR-GE faaliyetlerine daha fazla odaklanması, öğretim elemanlarının desteklenmesi ve uluslararası teknoloji transferinin teşvik edilmesi gibi unsurlara vurgu yapan Akalın, ayrıca AR-GE bütçesinin AB ortalaması seviyesine çıkarılması gerektiğini belirtti.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side