6 Aralık 2022
7.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEAKIN AKIN GELMEYE DEVAM EDİYORLAR

AKIN AKIN GELMEYE DEVAM EDİYORLAR

-

Geçtiğimiz hafta yayınlanan kararla Türkiye’ye kimlikle giriş yapabilen Bulgaristan vatandaşları, Edirne’ye akın etmeye devam ediyor. AVM ve halk pazarlarına yoğun rağbet gösteren Bulgaristan vatandaşları, iğneden ipliğe tüm ihtiyaçlarını kentten karşılıyor.

Geçtiğimiz hafta Resmi Gazete’de yayımlanan kararla birlikte Bulgaristan vatandaşlarının Türkiye’ye pasaportsuz girişlerine imkan sağlanmıştı. Yayımlanan kararın ardından Edirne’ye gelen Bulgaristan vatandaşı sayısı, gözle görülür seviyede arttı. Bugün de sabahın erken saatlerinden itibaren sınır kapılarından giriş yaparak Edirne’ye gelen Bulgaristan vatandaşları, AVM ve kent pazarlarına yoğun ilgi gösterdi. Neredeyse tüm ihtiyaçlarını Edirne’den karşılayan Bulgaristan vatandaşları, Türkiye’deki fiyatların oldukça uygun olduğunu ifade ettiler.

Kimliğiyle Edirne’ye gelen bir Bulgaristan vatandaşı, “Kimliğimizle giriş yaptık. Sınır kapısından gayet kolay geçtik. Türkiye çok uygun. Aşağı yukarı 700-800 Euro bozdurduk. Kıyafet aldık. Tüm ailem için ev eşyaları aldım” dedi.

Esnaflar da Bulgaristan vatandaşlarının kente gelmesinden dolayı çok memnun olduklarını belirttiler.
Esnaf Ömür Biçer, genellikle Bulgaristan vatandaşlarına satış yaptıklarını söyleyerek, “Şu anda yüzde yüz Bulgarlar alıyor. Çok nadir kendi vatandaşlarımıza satış yapıyoruz. Bulgarlar 3-4 kilo alıyor. En çok fındık, fıstık alıyorlar. Burada bulunan her şeyi alıyorlar. Çok alıyorlar. 2-3 bin liralık sattığım müşterilerim var. Paraları çok değerli. Her geçen gün de paralarının değeri artıyor. Normal zamanda biz bu mevsimde pazara gelmiyorduk. Yaz aylarında ‘İşler duruyor’ derdik. Bu sene pazarı hiç bırakamadık. İşler hiç durmadı. Kışın nasıl yapacağız, nasıl yetiştireceğiz onu düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi