4 Şubat 2023
3.2 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEAKSAL: EŞİT TEMSİL HAKKI, BİR DEMOKRASİ MESELESİDİR

AKSAL: EŞİT TEMSİL HAKKI, BİR DEMOKRASİ MESELESİDİR

-

‘Kadınların Siyasete ve Karar Alma Süreçlerine Katılımının Güçleşmesi’ konulu toplantıda konuşan TBMM KEFEK Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, “Toplumun yarısını oluşturan, diğer yarısının da yetişmesinde emeği olan kadınlara; siyasal hayatta da fırsat eşitliğinin sağlanması, eşit temsil hakkı; bir demokrasi, insan hakları ve kalkınma meselesidir, bu hep birlikte adım atmamız gereken partiler üstü bir konudur.” dedi.

UN Women, İsveç Büyükelçiliği ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu işbirliğiyle ‘Kadınların siyasete ve karar akma süreçlerine katılımının güçleşmesi’ konulu bilgi paylaşım toplantısı düzenlendi.

Sapanca’da gerçekleştirilen toplantıda konuşan TBMM KEFEK Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, kadınları ekonomik olarak güçlendirmenin en temel adım olduğunun ve toplu mücadelenin önemine vurgu yaparak, “Kadının ekonomik olarak güçlenmesini, karar alma mekanizmalarında daha fazla yer almasını; şiddetle mücadelede önemli bir basamak olarak görüyoruz. Toplumun yarısını oluşturan, diğer yarısının da yetişmesinde emeği olan kadınlara; siyasal hayatta da fırsat eşitliğinin sağlanması, eşit temsil hakkı; bir demokrasi, insan hakları ve kalkınma meselesidir, bu hep birlikte adım atmamız gereken partiler üstü bir konudur. Bu konuda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın her daim vurguladığı gibi milletimizin tamamını kuşatan bir seferberlik ruhuyla çalışmalarımıza devam edeceğiz.” dedi.

Aksal, başörtüsünün de bir ayrımcılık ve şiddet konusu olarak kullanıldığına değinerek, “Bizim Kadına şiddetle mücadelemiz; siyasette de kadına yönelik şiddetin son bulacağı, tek bir kadının bile şiddetin hiçbir türüne maruz kalmayacağı o güne kadar kararlılıkla devam edecek. Tarihten çok net hatırlıyoruz ki başörtüsü de, kadın siyasetçiler ve kadınların karar alma mekanizmalarına katılımında ayrımcılık ve bir şiddet türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle başörtüsü sebebiyle ayrımcılık yapılamaması hususunun anayasal güvenceye alınmasını son derece önemsiyoruz. KEFEK olarak kadın haklarının korunması ve geliştirilmesi, kadın erkek fırsat eşitliğinin sağlanması ve kadınların karar alma mekanizmalarında daha fazla yer alması için, tüm üye Milletvekillerimizle, alt komisyonlarımızla birlikte çalışıyoruz. Bu anlamda gerekli yasal-idari tedbirleri tespit etmek amacıyla yürüttüğümüz tüm çalışmalarımız artarak devam edecektir.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuya ilişkin desteğine dikkat çeken Aksal, “Siyasette kadınların önünü açan, ‘Kadınların olmadığı bir demokrasi eksik değil, yarımdır’ diyen Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yaklaşımı ve desteği son derece önemli ve kıymetlidir. Cumhurbaşkanımızın dile getirdiği gibi; cinsel şiddet, bağımlılık gibi konularda teknik altyapımızı güçlendirerek; kamu kurumları ile STK’ların yanı sıra özel sektör, üniversite ve yerel yönetimleri mücadeleye daha etkin şekilde dâhil olduğu, eğitimle desteklediğimiz bir yol haritasında ilerliyoruz. Kadınların Mecliste ve diğer karar alma mekanizmalarında artan varlığıyla çok daha güçlü bir Türkiye olarak hedeflerimiz doğrultusunda yolumuza hızla ve kararlılıkla devam ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi