26 Haziran 2022
18.8 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEARABACI: BUĞDAY FİYATLARINDA BEKLENTİ 7 LİRANIN ÜZERİNDE

ARABACI: BUĞDAY FİYATLARINDA BEKLENTİ 7 LİRANIN ÜZERİNDE

-

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törende konuşan Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, buğday hasadının yaklaştığını belirterek, “Buğday alım fiyatının, girdi maliyetlerinde yaşanan artışlar göz önünde bulundurularak açıklanmasını talep ediyoruz. Çiftçilerimizin beklentisi 7 liranın üzerindedir.” dedi.

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle Atatürk Anıtı’nda tören düzenlendi. Anıta çelenk sunulmasıyla başlayan tören; saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Günün anlam ve önemine dair konuşmayı yapan Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, pandemi, iklim krizi, girdi maliyetleri ve Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle gıda kriziyle karşı karşıya kalınabileceğini belirtti. Arabacı, bu süreçten etkilenilmemesi için özellikle mazot ve gübre kalemlerinde en az yüzde 80 sübvansiyon uygulanması gerektiğini ifade etti.

Arabacı, “Geçtiğimiz günlerde Kovid-19 pandemisi derken; şimdi iklim krizi, girdi maliyetleri ve Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte tarımsal üretim noktasında acil önlem almazsak, gıda krizi bizleri kapıda bekliyor. Konu ciddi, zaman az. Ülkemizin bu süreçten kötü bir şekilde etkilenmemesi için kesinlikle birtakım acil önlemler alınmalıdır. Gübre ve mazot fiyatları bu üretim sezonunun başından beri ulaşılabilirlikten uzak ve tarımsal üretimin gıda güvenliğinin geleceği için ciddi tehdittir. Bu girdi kalemlerinde ciddi sübvansiyon uygulanmalıdır. ÇKS kayıtlarına göre tarımsal üretimde kullanılan gerçek miktarda gübre ve mazot üreticiye en az yüzde 80 oranında sübvanse edilmelidir. Elektrik girdi fiyatlarında tarımsal üretimde bu yıl ciddi problem yaratacaktır. KDV oranında yapılan iyileştirme olumlu olsa da kesinlikle yeterli değildir. Ayrıca ödeme dönemlerinde, çiftçilerimizin elinde nakit olmadığı için ödeme dönemleri hasattan sonra olması için çalışma yapılmalıdır.” dedi.

Arabacı, girdi maliyetlerinde yaşanan artışlar göz önünde bulundurularak buğday fiyatlarının en az 7 lira olarak açıklanması gerektiğini söyledi.
Arabacı, “Buğday hasadının yaklaştığı bu günlerde Dünya buğday fiyatları rekor üstüne rekor kırmaktadır. En son yapılan ithalat ihalesinde buğdayın tonu 410 dolar seviyelerindedir. Üretimin devam ettiği bu süreçte gübre, ilaç, mazot ve elektrik fiyatlarındaki artış yüzde 300 seviyelerini bulmakta ve geçmektedir. Değerli yöneticilerimizden, Tarım Bakanlığından ve TMO’dan çiftçilerimizin mazotu 23 liradan, gübreyi 16 liradan satın aldığını görerek ve çiftçilerimizin mağdur edilmemesi için mutlaka maliyetin üzerinde bir refah payı da eklenerek fiyat açıklanmasını talep ediyoruz. Bugün çiftçilerimizin buğday için beklentisi 7 liranın üzerindedir.” ifadelerini kullandı.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi